פילוסופיה בגרוש: 101-108

10/06/2008 ב- 11:19 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 101-108

הלקט הארבעה-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

101. ב'מבצע חורב' שהתקיים במלחמת העצמאות החליט דוד בן גוריון לצאת לחזית הדרומית. הוא ביקש את יגאל ידין להתלוות אליו, ויחדיו הגיעו לוואדי בוצי שאותו לא יכלו לחצות בג'יפ. על כן הציע ידין כי ייגשו ברגל לכפר חוליקת, שתושביו הערבים כבר עזבוהו, ושם יפרקו כמה מדלתות הבתים, על מנת להניחן תחת גלגלי הג'יפ. הם הצליחו לעקור דלתות אחדות, אך נכשלו בניסיונם לעבור את הוואדי. מאוכזבים שבו השניים למטה הפיקוד, וכששאלום מספר מפקדים מדוע פניהם נפולות, סיפרו להם אודות חוסר המזל שפקד אותם. על כך הגיבו השומעים בתמיהה ובהשתוממות. יום לפני כן מיקשה יחידת חבלה את כל בתי הכפר, כדי שהערבים לא יוכלו לשוב אליהם, ובמזל רב לא התפוצץ אף מוקש וקטל את ראש הממשלה הראשון.

102. ארנסט רת'רפורד נודע בבוז האדיר שרחש לכימאים. לדעתו, פיסיקה היתה המדע החשוב היחיד. היא שסיפקה הבנה עמוקה ומשמעותית של היקום, ואילו כל המדעים האחרים ובכללם כימיה, התעסקו רק במדידות ובקטלוג נתונים. פעם אחת אף הוסיף וחידד: כל מדע הוא אחד מן השניים – פיסיקה או איסוף בולים! לפיכך, לא היה מתוסכל ממנו כששמע כי האקדמיה השבדית החליטה להעניק לו את פרס נובל בכימיה דווקא – על פיתוח המודל הגרעיני לאטום.

103. מסיבת התה של בוסטון היתה אחד המאורעות שהביאו לעצמאות אמריקה מאת הבריטים. על התה שיובא מאנגליה הוטל מס ותושביה הממורמרים של בוסטון החליטו לעשות מעשה, וכשהם מחופשים לפראים עלו ב-16 בדצמבר 1773 על אחת האוניות שהובילו אליהם תה, והשליכו את כל תכולתה של האוניה אל מי הנמל. האנגלים בתגובה סגרו את הנמל לאלתר, עד שישולמו הכספים עבור תיבות התה שנשאה הספינה. כתוצאה מכך התכנס הקונגרס הראשון בשנת 1774 ונפתחה מלחמת העצמאות של אמריקה. חברת התה הבריטית דורשת את תשלום החוב עד עצם היום הזה.

104. בשנת 1802 שלחו גם בריטניה וגם צרפת אוניות להקים מושבה בשטח שהינו היום מדינת ויקטוריה שבאוסטרליה. הצרפתים הגיעו למקום ראשונים ומיד קראו לו "מדינת נפוליאון" על שם קיסרם. ימים אחדים לאחר מכן, עגנה אוניה בריטית לא רחוק מן האוניה הצרפתית, אך זו היתה ריקה. כל יושביה עזבו את החוף ויצאו למרדף אחר פרפר שראו מעופף לידם. משחזרו הצרפתים שמחים וטובי לב ובידם הפרפר, מצאו עצמם מגורשים על ידי הבריטים שטענו על חזקה במקום. כך הפסידה צרפת שטח של 230 אלף קמ"ר בשל פרפר.

105. בסקנדינביה היתה ידועה מעשיה עתיקה, מאז המאה ה-13, על גורל בתו של המלך קנוט ואהוב ליבה. לפי הסיפור שהתגלגל מדור לדור, התאהבה הנסיכה הדנית בבן המלך השבדי והרתה לו. כשנודע הדבר לאביה, הוא ציווה על הבת הצעירה לרקוד בפניו עד כי כלו כוחותיה והיא צנחה ומתה. כמו כן ציווה לנקר את עיניו של הנסיך הנוכרי ולקטוע לו יד ורגל. במשך דורות רבים התרעמו על כך השבדים, עד שלדנים נמאס והם החליטו לעשות מעשה. שני הקברים נפתחו והנה מה שהתברר: הנסיך נקבר שלם בידיו ורגליו והנסיכה לא היתה כלל נערה צעירה, אלא אשה כבת 45 שמתה מוות טבעי. הדבר לא מנע את שבדיה לדרוש משכנתה הצהרת חרטה רשמית, על כך שהדנים באגדותיהם המטופשות גרמו לשבדים עוגמת נפש וזעזוע עמוק במשך מאות בשנים.

106. על קברו של טימור לנג נכתב: מי שיעז להפר את מנוחת המת תבוא עליו קללה איומה כי ארור הוא. לא בכדי טענה האמונה העממית בתוקף כי אין להפר את שלוותו. את הקבר יש להשאיר חתום לדורות, ואם יפתחוהו חלילה, תשוב רוחו של טימור לנג מעולם המתים ותביא עימה גל של פורענות. למרבה הצרה לא שעו חוקרים סובייטים לעצה החשובה, וב-21 ביוני 1941 הוציאו החוצה את עצמותיו של הכובש המונגולי האיום. יום אחר כך התקיפה גרמניה הנאצית את ברית המועצות, וגרמה למותם של מיליונים רבים מחיילי הצבא האדום.

107. החכמים הקדמונים האמינו כי גופה של הסלמנדרה עשוי לעמוד בפני האש והחום. אפילו אריסטו, אבי הזואולוגיה, מספר על כך ואינו חולק על אמיתותה של הטענה. הגדילו לעשות היהודים, ואגדותיהם מספרות שהסלמנדרה לא רק שאיננה נשרפת, אלא בכוחה לכבות את האש, והלהבות שהיא נושמת הן כחמצן עבור בני האדם. פליניוס הזקן הטיל ספק בדבר. הוא מצא סלמנדרה בחצר ביתו, והעביר אותה באש כדי לעמוד על טיבה. כך נפלה חלל על מזבח המדע הסלמנדרה האומללה.

108. הפילוסוף קארל פופר נודע באי חיבתו לזולת. כאשר רכש את ביתו הראשון בבריטניה, הוא בחר לגור בדיוק שלושים מייל מאוניברסיטת לונדון – הנקודה הרחוקה ביותר שהתירו התקנות. המדידות הביאו אותו אל הכפר הנידח פן, שם קנה בית שעמד בקצה דרך משובשת מאד, על מנת לרפות גם את ידיהם של המבקרים הנחושים ביותר.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.