פילוסופיה בגרוש: 93-100

09/06/2008 ב- 10:01 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 93-100

הלקט השלושה-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

93. 'מלחמת אוזנו של ג'נקינס', שהתנהלה בין בריטניה לספרד בשנים 1739-1748, כשמה כן היא נסבה סביב אוזנו של אדם בשם זה. רוברט ג'נקינס היה בעליה של ספינת המסחר 'רבקה' שהפליגה תחת נתינות בריטית ואשר כללה מטען של זרעי צמחים. בשנת 1731 נכנסה הספינה לתחום המים הטריטוריאליים של פלורידה, אשר נשלטה בעת ההיא על ידי הספרדים. מיד נתקל הצוות בספינת משמר של הצי הספרדי, ואנשיה עצרו את ג'נקינס והתעללו בו ובחובל שלו. בטרם שילחו אותם לחופשי, כרתו אנשי המשמר הספרדיים את אוזנו של ג'נקינס, באומרם כי עליו להראות את האוזן הכרותה לפני המלך ג'ורג'. שבע שנים אחרי כן, נתבקש ג'נקינס להציג את אוזנו הכרותה בפני חברי הפרלמנט הבריטי. עבור מחרחרי המלחמה היתה זו עילה מספקת כדי לצאת למערכה.

94. הפסל הנודע מיכלאנג'לו, ניסה את כוחו גם בפיסול דמותו של משה רבנו. היא יצר פסל כביר ונשגב שמרשים את כל רואיו, ובמיוחד נתונה תשומת לב הצופים, לקרניים המשונות שצמחו על ראשו של משה. עשרות מיליוני מבקרים שהגיעו לאיטליה והתבוננו בפסל הנהדר, שוכנעו כי משה נשא זוג קרניים. הם רק התווכחו בינם לבינם האם הצמיח קרני שור תמידיות או קרני אייל שנושרות מדי שנה. השגגה נרקמה בעקבות הנאמר בספר שמות לד: "כי קרן עור פני משה". דהיינו, פניו של משה הקרינו אור, אך המתרגם ללטינית לא הבין היטב את הביטוי "קרן", ויצק לו תוכן של צימוח קרניים.

95. מנתח תורכי בשם קונסטנטין אמיליאדיס דיווח בכתב עת רפואי על מקרה נדיר ומחריד. לפי תיאורו הגיע למרפאתו בחור צעיר בגיל 32, חבוש מגבעת, וסיפר שכבר חמש-עשרה שנה איננו יכול להסיר את הכובע מראשו מחמת הבושה. הרופא הסיר את המגבעת ונבהל לגלות כי בצידו הימני של המצח צמחה לה קרן באורך של 24 ס"מ. הוא צילם את הקרן לשם תיעודה ואחר כך ניסרה ללא סיבוכים מיותרים.

96. באזורים שבהם הטמפרטורה קרה מדי לאורך שבועות רבים, קופאים גזי הבערה שמכילים המצתים וראשי הגופרית של הגפרורים מתפוררים. או אז נותרת רק דרך אחת להצית אש. מלטשים את הקרח בצורת עדשה, ומשתמשים בה לריכוז קרני האור כדרך שפועלת הזכוכית המגדלת. לא ידועה שיטה נוספת שבה מים יוצרים אש.

97. כשאחד העיתונים פרסם ידיעה חסרת שחר על מותו של מארק טו'ין, שלח הסופר הנודע מכתב לעורך בזו הלשון: "קראתי בעיתונך שמתתי, אז אל תשכח נא למחוק אותי מרשימת המנויים". עוד מספרים כי קורא בלתי מרוצה שלח לטו'ין מכתב ובו מילה אחת: "טיפש". על כך הגיב הסופר: "שמעתי על כאלו שכתבו מכתב ושכחו לחתום, אבל זו הפעם הראשונה שבה אני נתקל במי שחתם, אך שכח לכתוב את המכתב עצמו".

98. לכבוד מסעם הראשון של סוחרי "חברת הודו המזרחית", העניקה להם המלכה הבריטית אליזבת ה-1, דגל חדש: פסים אדומים ולבנים על רקע כחול. דגל זה שימש השראה כעבור 175 שנה, עבור הדגל שאימצו שלוש-עשרה המדינות הראשונות של ארצות הברית.

99. לאחר התמוטטות הממלכה ההאבסבורגית בתום מלחמת העולם הראשונה, נתמנה לעוצר הונגריה מיקלוש הורטי, אף על פי שלא קיים היה עוד מלך שאת מקומו נתבקש למלא. הורטי שהיה מפקד הצי האוסטרו-הונגרי, זכה לכהונה הרמה לא מעט בזכות כישוריו הימיים, אף שלהונגריה, כידוע, אין כלל מוצא לים.

100. גוסטב קירכהוף אשר פיתח את מכשיר הספקטרוסקופ, שיועד למדוד את אורכי הגל של האור, השתמש בו גם כדי לזהות את היסודות שמכילה האטמוספרה של השמש, בהם אף מתכות כבדות כמו זהב. מנהל הבנק המודאג של קירכהוף לא התרשם כל כך ושאל: איזה שימוש יכול להיות לזהב המצוי בשמש אם לא תוכל להביאו ארצה? שנים אחרי כן, כאשר עוטר במדליית זהב על גילוייו, חזר קירכהוף אפוף התהילה אל המנהל צר האופקים, והשיב לו: הנה לך זהב מן השמש!

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.