פילוסופיה בגרוש: 85-92

02/03/2008 ב- 12:29 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 85-92

הלקט השנים-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

85. בצד אוהבי חתולים ידועים קמו להם גם שונאים מפורסמים. כשלא ניגן בפסנתר נהג המלחין יוהאנס ברהמס לפקוד את החלון הפתוח עם קשתו ואשפת חצים, בנסותו לקלוע בחתולי השכנים. לרוב היו ניסיונותיו עולים יפה. דו'ייט אייזנהאואר לא הסתפק ברובהו שלו. מחמת שנאתו העזה פקד על כל עובדי ביתו בגטיסברג לירות בכל חתול שיקלע לסביבה. באחד הימים נזעק אחד מפקודיו של נפוליאון לעזרתו אחר ששמע את צרחותיו הרמות. כשהתפרץ פנימה מצא בחדר את הקיסר עירום למחצה, ניצב על כיסא גבוה, ומפלח בחרבו את האוויר סביבו. או אז הצביע המצביא הדגול על הגורם לאימתו. בפינה הנגדית ניסה להסתתר חתלתול מפוחד. נוח ו'בסטר לא מצא שבחים רבים לספר על החתול, וכך הוא מתאר אותו במילונו המפורסם: בעל חיים ערמומי, בכעסו הוא נעשה מרושע.

86. בעקבות הכנסת המכ"ם האווירי לשימוש בשנת 1941, התחילו הפצצות הלילה של חיל האוויר הבריטי לנחול הצלחה אדירה. הגרמנים החלו מתפעלים מהישגי היריב, ומשרד התעמולה הבריטי, שחשש כי דבר ההמצאה החדשה ייוודע בברלין, דיווח ללא הרף על חשיבותם של הגזר ושל ויטמין A, שלדבריו השביחו עד מאד את איכות ראייתם של הטייסים הבריטיים. כך נשמר הסוד הצבאי של השימוש במכ"ם במשך חודשים ארוכים.

87. בשנת 1645 עוד השתוללה באירופה מלחמת שלושים השנה. המפקד השבדי לינארט טורסטנסון שהה בברין מזה מספר שבועות, אבל לא עלה בידו להשתלט כליל על העיר אשר מצויה במורביה. שני הצדדים נקלעו למאבק חסר תוחלת. בוקר אחד הכריז השבדי בתסכולו הרב כי אם לא תגבר ידם של חייליו עד לחצות היום, הוא יורה להם לסגת מן העיר. דבריו הפיחו רוח לחימה רעננה בצבאו, ולקראת הצהריים עמדה ברין על סף מפלתה. מתוך ייאוש הופעל הפעמון בראש מגדל כנסיית הקדושים על ידי אחד התושבים כבר בשעה אחת-עשרה. טורסטנסון סבר כי הגיעה השעה שתים-עשרה בצהרים, עמד בדיבורו, והסתלק עם לוחמיו מן העיר.

88. רבים שואלים עצמם מדוע תפורים כפתורים על שרווליהם של המעילים. לפי המסופר, פרידריך הגדול מלך פרוסיה הבחין בהרגל מטריד שנקטו חייליו כדי לנגב את פניהם. הם היו עושים זאת באמצעות שרווליהם ואלה נתלכלכו חיש מהרה. על כן הוציא פקודה המחייבת לתפור טור של כפתורי מתכת על שרוולי המדים, וכך אם חייל ביקש לנגב את זיעתו בבד שרוולו היה שורט את פניו. ומדוע תפורים הכפתורים בצד ימין בחולצות נשים: מלבושים בעלי כפתורים היו יקרים כשהחלו להשתמש בהם ורק גבירות אמידות יכלו לרוכשם. מפני שהמעמד מחייב הן לא התלבשו בכוחות עצמן, ומשום שמרבית המשרתות השתמשו בידן הימנית היה נוח למקם את הכפתורים רק בצד הזה.

89. פריקלס, שליטה של אתונה בתור הזהב שלה, עשה רבות למען השכלת ההמונים והפצת התרבות בקרבם. לעניי עירו מחוסרי האמצעים העניק כרטיסי חינם לתיאטרון בבקשו לשמחם. אולם להפתעתו הם מיאנו להשתמש בתשורה הנעלה. במקום זאת העדיפו להשתכר בעבודתם באותן שעות. או אז קבע פריקלס שיש לשלם לקהל על שהותו בתיאטרון, למורת רוחם של המעסיקים שהכסף יצא מכיסם.

90. הפיסיקאי ריצ'ארד פיינמן יכול היה להיות איש עשיר מאד אילו בחר במקצוע "הנכון". מומחיותו בפריצת מנעולים היתה לשם דבר בלוס אלאמוס. קציני הביטחון המתוסכלים היו מוצאים בכספות השמורות פתקאות עליהן נכתב שוב ושוב: נחשו מי היה כאן! ופיינמן היה זקוק לממון רב בהחלט. בשיגיונו הרב כחובב מיניאטורות הציע פרסים כספיים עבור מזעור של חפצים משונים, וכך הלך ואזל הונו. בוקר אחד הקיש מאן דהוא על דלתו, ודרש ממנו סכום נכבד בעד מזעור מטבע. נבוך כולו הודיעו פיינמן המרושש: האם תוכל לפתח שיטה נגדית של הגדלת הכסף?

91. את היום המשונה ההוא לא ישכחו 41 אלף פריסאים. כשהוציאו מתיבת הדואר את המעטפה שנשלחה אליהם ממשרד המשפטים ופתחוה, גילו לתדהמתם כי הם מואשמים בניסיון לרצח, סחיטה ואיומים. רק כעבור כמה שעות של פאניקה נתברר כי שמם שורבב לרשימת 'המבוקשים ביותר', לאחר שטעות מחשב הכניסה לתוכה את כל חייבי דו"חות החנייה בבירת צרפת.

92. גבורתם יוצאת הדופן של כמה מאות לוחמים ספרטנים אל מול הצבא הפרסי האדיר במעבר תרמופילאי טרם נשכחה עד ימינו. כעדות לאומץ ליבם זכורים במיוחד דבריו מפיחי התקווה של הלוחם הספרטני דיינקס. ערב הקרב סופר לו שמספרם של הקשתים הפרסים כה גדול עד כי כאשר הם יורים מטח אחד מסתירים חציהם את עין השמש. דיינקס לא נרתע כלל מתחזית קודרת זו והעיר בחיוך: גם זו לטובה, כי נילחם בצל.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: