פילוסופיה בגרוש: 77-84

09/10/2007 ב- 18:19 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 77-84

הלקט האחד-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

77. כשהתחקיתי אחר התפתחותה של המילה בלוג, הפלגתי במחשבותיי עד ימים רחוקים. שיטה למדידת מהירות השיוט יחסית לפני הים הומצאה בידי ההולנדים בסוף המאה ה-16. הם השליכו לים קורת עץ קשורה לחבל ובו קשרים במרווחים קבועים, ומדדו כמה קשרים בחבל נמשכו ביחידת זמן על ידי קורת העץ הצפה ומתרחקת. מכאן השם 'קשר' (knot) ליחידות של מהירות בים. גם יומן האוניה קיבל את שמו מאותה שיטת מדידה: logbook ופירושו 'ספר הקורה'. כך נתגלגלה המילה 'קורה' (log) והיתה ל 'יומן', ו'יומן רשת' (web log) הפך ל'בלוג' (blog).

78. נמלים אינן יודעות לשחות. למרות זאת, הן מצליחות לחצות בקלות שטחי מים צרים. הן מתחברות זו לזו כחוליות בשרשרת, עד שנוצר מעין גשר שעל גביו עוברות הנמלים האחרות מעל פני המים. אם חופרים תעלה בשבילי הנמלים וממלאים אותה במים ואז מניחים מקל מעליה כדי לשמש כגשר, נתקלים בתופעה מעניינת ביותר: אותן נמלים השבות אל הקן עמוסות במזון צועדות על גבי המקל מבלי להתעכב. לעומתן, נמלים הפוסעות על השביל בדרכן לאסוף מזון מבכרות לאגף את המכשול ועוקפות את תעלת המים.

79. קארל ה-7 מלך בשבדיה במאה ה-12. חרף שמו לא קדמו לו מלכים אחרים בשבדיה ששמם היה קארל. במאה ה-16 חיבר יוהאנס מגנוס ספר בשם 'Gothorvm sveonvmqve historia' על אודות ממלכת שבדיה ובו תוארו תולדותיה על יד הדמיון הטובה מאז גירוש אדם וחוה מגן העדן, ושם גם מוזכרים ששה מלכים בדיוניים בשם קארל שקדמו כביכול למלך קארל ההיסטורי. מאז נשתרשה הטעות בכתביהם של סופרי דברי הימים.

80. בעשור השלישי של המאה ה-20 קרתה "תאונה" קלה לאופנאית הידועה קוקו שאנל. היא שכחה עצמה על חוף הים והשתזפה יתר על המידה. עד אותם ימים שמרו הבנות המיוחסות על עורן הצח ונמנעו מלחשוף אותו לשמש. הגברת שאנל אמרה כי עור שזוף הוא מראה יפה, ומאז השתנתה לחלוטין תרבות הפנאי.

81. פרדריק ה-2, שליטה של סיציליה במאה ה-13, האמין שלכל בני האדם יש שפה טבעית אחת משותפת. הוא תהה מי מהשפות העתיקות היא השפה הטבעית, והחליט למצוא את התשובה לסוגיה המטרידה באמצעות ניסוי: הוא אסף קבוצה של נשים ונתן לכל אחת תינוק שזה עתה נולד. אחרי כן הורה להן לגדל את התינוקות בדממה, כך שהם לא ישמעו כל דיבור אנושי. הוא האמין שהמילים הראשונות שתושמענה על ידי תינוקות אלו, אשר לא ייחשפו לכל שפה שהיא, תהיינה בשפה המולדת הטבעית של האדם. אולם הניסוי עלה בתוהו. כל התינוקות נפטרו בגיל צעיר ביותר, כפי הנראה בגלל חסך עמוק במגע אימהי. השפה הטבעית כמובן שלא נתגלתה, כי פשוט אינה קיימת.

82. בשלהי המאה ה-9 החזיר האפיפיור פורמוסוס את נשמתו לבורא והתכונן למנוחת עד. אולם הכנסייה הקתולית לא קיבלה את דבר המאורע בשוויון נפש. תשעה חודשים לאחר מותו הוצאה גופתו מקברה והועמדה למשפט. הדיינים גזרו על השלד הלבוש בגדי הדר שהושב על הכס הקדוש, עונש של כריתת שלוש מאצבעותיו, ואחר השליכו את עצמותיו לנהר הטיבר.

83. בשידורי טלוויזיה ישירים המתקיימים באולם גדול ורחב, מגיעים קולות המראיין ומרואייניו אל הצופים בבית, בטרם יגיעו אל האורחים היושבים במושבים הרחוקים. גלי הקול נקלטים ממיקרופון המצוי על הבמה, מומרים לגלים אלקטרוניים, ועוברים במהירות האור אל הטלוויזיות הדלוקות בבתים. האורחים היושבים הרחק מן הבמה תלויים במהירות האיטית של הקול לעומת מהירות האור.

84. 'פארק היורה', ספרו רב המכר של מייקל קרייטון, על תחייתם של הדינוזאורים במאה ה-20, מכיל גם קטע שבו נרשם רצף דנ"א של דינוזאור שהופק כביכול מענבר. מארק בוגסקי, מומחה לביואינפורמטיקה, בדק את הרצף שהוסיף קרייטון והתאכזב לגלות שמקור הדנ"א אינו שייך לקרוב אבולוציוני של הדינוזאור כגון עוף או תנין, אלא לחיידק. להפתעתו של בוגסקי, הזמינו קרייטון לתרום רצף דנ"א לספר ההמשך 'העולם האבוד'. בוגסקי שלח בלא דיחוי רצף המורכב מדנ"א של תרנגולת וצפרדע, אבל שלא בידיעת הסופר כלל גם מסר נסתר, שנתגלה כשתורגם הקוד הגנטי לחומצות האמינו המקבילות: Mark was here.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: