פילוסופיה בגרוש: 69-76

11/07/2007 ב- 12:18 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 69-76

הלקט העשירי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

69. באחת המלחמות שהתנהלו בין אתונה וספרטה, שלחו הספרטנים נציגים לדלפי, שם ישבה כוהנת שעל פי נבואותיה נהגו היוונים לפעול. הכוהנת ניבאה לספרטנים שינצחו במלחמה, אך ורק אם לא יפגעו לרעה במלך אתונה. תשובה זו נודעה למלך אתונה, והוא החליט להקריב את חייו כדי להציל את עמו. לשם כך התחפש לאיכר, יצא לקראת הספרטנים ונהרג בתגרה עימם. על פי הנבואה, כיוון שמלך אתונה מת על ידם, לא יכלו הספרטנים לנצח את אנשיו, ולכן ויתרו על המתקפה כנגד עיר האתונאים.

70. הנזיר הרוסי גריגורי רספוטין היה בנו של איכר עני, שנטש יום אחד את אשתו וילדיו, ובאמצעות תחבולות שונות נתפרסם עד מהרה כאיש קדוש. ידיעות אלו הגיעו גם לבני משפחת הצאר, ולאחר שהוצג בפניהם הפך להיות חביבם. מספרים כי הצליח להפנט את אשת הצאר, וכך לרכוש לעצמו מעמד חשוב בחצר השלטון ולהתערב בעניינים מדיניים. כשכלו כל הקיצין ביקשה קבוצת אצילים רוסיים לחסל את השפעתו הרעה על ידי כך שימיתוהו, אלא שניסים שונים ומשונים אפפו את הנזיר. רק לאחר שהורעל, נורה, וגופתו הושלכה אל הנהר, נתברר בבדיקה שלאחר המוות כי הוא בכלל מת בטביעה.

71. מלויל דיואי (Dewey) היה זה שפיתח את השיטה העשרונית למיון ספרים שבה משתמשים עד ימינו בספריות. מלבד בבעיות הספרנות עסק דיואי בשני עניינים נוספים: בהנהגת השיטה המטרית בארצות הברית ובהמצאת כתיב אנגלי פשוט יותר המותאם להגיה. את שמו שלו כתב Dui, אלא שהבנקים סירבו לקבל המחאות חתומות בכתיב זה.

72. במרץ 1816 נערך בעיר ראן שבצרפת משפט צבאי לגנרל ז'אן טראוו בעוון בגידה. לאחר שנמצא הנאשם חייב ונידון למיתה, הוברר לסנגורו כי נותרו רק שעות אחדות עד שתיערך ההוצאה להורג. הפרקליט המיומן לואי ברנר ביקש כמקובל לדחות את ביצוע פסק הדין עד שיספיק המלך לעיין בבקשת החנינה, אך מסיבות בלתי ברורות החליט בית הדין לדחות את בקשתו. ברנר המופתע התעשת מתדהמתו והחליט שלא להרים ידיים. החוק התיר לו להציג את טענותיו בזכות בקשתו, ולשופטים לא היתה ברירה אלא להיעתר לדרישתו. או אז פתח הסנגור באחד הנאומים הממושכים ביותר שידעה ההיסטוריה, בזמן שאשת הנידון למוות יצאה אל הארמון בוורסאי לשטוח בקשתה לפני המלך. אילו עצר את נאומו היה בית הדין דוחה כל טענה נוספת ומצווה להוציא מיד את הנאשם להורג. כשחזרה מרת טראוו היה בידה כתב החנינה של המלך, וחייו של הגנרל ניצלו. אולם השופטים הנרגנים החליטו במקום זאת לבוא חשבון עם הסנגור, ודנו אותו למאסר על כי מנע במרמה בעד בית הדין לנהל ישיבות במשפטים אחרים.

73. רבים סבורים כי התשדורת S.O.S. היא ראשי תיבות של המילים Save Our Souls (הצילו את נפשותינו), אך לאמיתו של דבר אין לה כל משמעות. אותיות אלה נבחרו רק משום שקל ביותר לשדר אותן בסימני מורס ואחר לפענחן: …/—/…

74. במאה ה-18 התגוררה בעיירה טונטון שבמסצ'וסטס אישה בשם שרה ברני בלצ'ר. השמועות סיפרו שלא חיבבה גרמנים. אין פלא אפוא כי בין צאצאיה נמנו ו'ינסטון צ'רצ'יל ראש ממשלת בריטניה והנשיא האמריקני פרנקלין דלאנו רוזוולט. גם הם, כידוע, לא נטו אהדה גדולה לגרמניה.

75. בשנת 1915, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התחילו הבריטים לייצר כלי רכב כבדים משוריינים. מחשש פן יגלה האויב את טבעו של אמצעי הלחימה החדש, ניתנה הוראה למנהלי בית החרושת להשיב לשאלותיהם של סקרנים כי המכונות המוזרות הללו אינן אלא מיכליות (Tank), והן מיועדות להעביר אספקת מים אל הצבא הנלחם במדבר סהרה. כך נכנסה לשימוש המילה טנק.

76. באחת הסצנות המפורסמות מן המאה ה-20 מופיע בן אנוש היורד מסולם רכב הנחיתה של חללית וצועד על פני הלבנה. בתודעה הציבורית נחקקה כך דמותו של ניל ארמסטרונג, אף שאיש, כמובן, לא יכול היה לצלם באופן זה את האדם הראשון על הירח. למעשה צילם ארמסטרונג את באז אולדרין, חברו לצוות הפיקוד, שהתכבד גם הוא לפסוע בצוותא עימו לטיול שמימי קצר.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.