פילוסופיה בגרוש: 62-68

04/06/2007 ב- 08:25 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 62-68

הלקט התשיעי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

62. כשהוחל לעשות שימוש בכלורופורם על מנת לשכך כאבים, אסרה מיד הכנסייה את מתן החומר לנשים היולדות בטיעון כי מדובר בהפרת צו האל. שתי אמהות צעירות אף נידונו למיתה לאחר שהשתמשו בו כדי להקל על ייסוריהן. הכנסייה נימקה את גזר הדין בכך שמעשיהן היו מנוגדים לכתוב בתורה: בעצב תלדי בנים, אמר האל לחוה כעונש על אכילת פרי עץ הדעת. רק בשנת 1949 בוטל האיסור המחמיר. בספרו 'דרקוני גן עדן' כתב קארל סייגן כי ספר בראשית מצביע על הקשר בין התפתחות התבונה לבין צירי הלידה. עם הידע בא מוח גדול יותר, ועם מוח גדול יותר בא כאב, לפחות בכל הנוגע ליולדת האנושית. מעניין לציין כי אלוהים לא אסר את סוגי הידע האחרים לבד מהידיעה להבחין בין טוב ורע, וכידוע, השיפוט המוסרי והמופשט שוכן בקליפת המוח שבגלל גידולה חלה עלייה מתמדת בנפח הגולגולת. ומדוע בנים דווקא? ראשם גדול בחמישה אחוזים בממוצע מראשי הבנות.

63. באחת מתוכניותיו הלילות, כך סיפר השדרן גדעון רייכר, התקשר אדם אל האולפן וסיפר על מקרה מוזר: בזמן שנסע במונית עצר לפתע הנהג כשהבחין בבחורה ערומה. זו ניסתה לעצור כל מכונית הנוסעת על הכביש. הנוסע שהיה חייל באותה תקופה פתח עבורה את דלת המונית והיא נכנסה פנימה. הואיל ועונת החורף היתה בעיצומה והיה קר למדי, הסיר זה את מעילו וביקש את האלמונית להתעטף למען ייחם לה. היא ביקשה להגיע לביתה והחייל הסכים לדחות את מועד הגעתו ליעדו. מרוב התרגשות מן המאורע המתעתע שכח החייל לדרוש את המעיל בחזרה. לפיכך, שבה המונית כעבור רגע אל פתח ביתה של הצעירה. החייל הקיש בעדינות על הדלת כי היתה זו שעת לילה מאוחרת, אך איש לא ענה. משראה כי אין מענה צלצל בפעמון. אדם מבוגר פתח לו את הדלת. לדבריו לא נכנסה אף אחת אל תוך הבית באותו לילה. החייל התעקש וגם נהג המונית החרה אחריו. הם תיארו בפני בעל הבית את הבחורה, ופניו של המבוגר החווירו. הרי מדובר בבתו, כך אמר, אלא שהיא מתה לפני שנים בתאונת דרכים. שני האורחים מיאנו להאמין. הם הרי ראו אותה נכנסת פנימה אל הבית. משראה האב שאינם משתכנעים, נכנס אל המונית וביקש את הנהג לנסוע לבית העלמין בפאתי העיירה. מעל המצבה של הבת מצאו השלושה את מעילו של החייל.

64. מגדל השעון שמתנשא מעל בית העירייה בגרליץ שבגרמניה מקדים את השעה הנכונה בשבע דקות מאז שנת 1253. באותה שנה יזמה קבוצת קושרים להתנקש בחברי מועצת העירייה בזמן הפסקת הצהריים לכשיצאו אלה את הבניין. המזימה נתגלתה לשלטונות בעוד מועד והם טרחו להזיז את מחוגי השעון קדימה. כשהגיעו הקושרים למקום שבע דקות לפני הזמן שנקבע, השתלטו עליהם השומרים ומנעו את ביצוע הפשע. לרגל המאורע קבעה המועצה תקנה ולפיה יקדים תמיד השעון בשבע דקות.

65. ישיבות הממשלה בישראל ידועות בדליפתן לתקשורת. באחת הפעמים הודיע לוי אשכול נחרצות כי אם עוד פעם אחת ידליף מי מהשרים את פרטי הישיבה, הוא יוציא לו את העין השנייה, ברמזו על משה דיין. כשנתפס דיין על ידי המשטרה בחשד שהוא נוהג במהירות מופרזת, הסביר לשוטרים שעצרו אותו כי בגלל עינו היחידה, אין הוא יכול להתבונן במד המהירות, כי זו צופה כל הזמן אל הכביש. כשפגש דיין את דוד טוביהו קטוע הרגל, שאלו: איך הולך? טוביהו לא התבלבל והשיב: כמו שאתה רואה!

66. בשנת 1869 הוחלט לבחון לראשונה את בלם האוויר בשימוש הרכבת. במרחק כמה מאות מטרים מלפני הרכבת הנוסעת דהר קדימה קטר שהוביל קרונות פחם. לפתע מעד פועל מעל קרון הפחם האחרון ונפל על המסילה. נהג הרכבת הבחין בו מיד, והודות לבלם האוויר נעצרה הרכבת מבעוד מועד והאיש ניצל מדריסה. פקחי חברת הרכבות הודיעו כי הניסוי שנקרה בדרכם באקראי הצליח מעבר למשוער, והורו על התקנת בלמי אוויר בכל הקטרים.

67. ניסויים שנעשו באיזוטופים רדיואקטיביים הוכיחו כי ביצת התרנגולת מכילה חומרים שמקורם במזון שאכלה כארבעים יום לפני הטלתה. החלמון, החלבון והקליפה נוצרים בגופה של התרנגולת במשך למעלה משבוע, אך רובו של החומר המרכיב את הקליפה מקורו במזון שאכלה התרנגולת ביממה שבטרם הטלת הביצה.

68. בימינו נוהגות יצרניות המזון למכור אריזות גדולות שתכולתן הולכת וקטנה. לכן מפתיע כי תכולת קופסת הסרדינים עודנה דחוסה כל כך. כשהחלו לשווק את קופסאות הסרדינים המשומרים, איש לא העלה בדעתו להשוות ביניהן לבין צפיפות. להיפך, הן הכילו מעט בשר דגים שטבל בשמן רב. אולם, בשנים אחרי כן הלך והאמיר מחיר השמן, עד כי ליצרן השתלם יותר לדחוס סרדינים ככל האפשר בקופסה מאשר להוסיף מן השמן היקר.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.