פילוסופיה בגרוש: 54-61

29/05/2007 ב- 10:19 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 54-61

הלקט השמיני של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

54. משהחליטו קרתגו וקיריני לקבוע את הגבול ביניהן, הוסכם כי במועד מסוים שנקבע מראש יצאו שני אנשים מכל עיר אל עבר העיר האחרת, והמקום שבו ייפגשו שני הצמדים יהיה לנקודת הגבול. תושבי קרתגו נחשדים מאז כי שלחו את זוג הרצים לדרכם זמן רב קודם לכן, אלא אם אותם אצנים היו במקרה גם המהירים ביותר בתולדות האנושות.

55. המילה תיקו שמשמשת לציון שוויון במשחק כדורגל, מופיעה כבר בתלמוד ומשמעותה היא בעיה הלכתית שאין בה הכרעה. זוהי קיצורה של המילה הארמית "תיקום" שמובנה הינו תעמוד ללא פיתרון. אין נכונה הסברה כי תיקו הן ראשי תיבות של תשבי יתרץ קושיות ובעיות. לפי מצדדי פירוש זה, יש להותיר את ההכרעה בנידון לימי שובו של אליהו הנביא.

56. כיבוש מצודת הבסטיליה, הכלא המפורסם ביותר בצרפת, נחשב בעיני רבים כקריאת התגר החשובה ביותר כנגד שעבוד החירות האנושית. ביום הפריצה אליה, ב-14 ביולי – הנחגג מדי שנה בשנה מאז – שהו בבסטיליה שבעה אסירים בלבד שאותם ביקשו לשחרר: ארבעה זייפנים נאלחים, אציל צרפתי מתועב שהואשם בעבירות מין חמורות, חולה נפש מסוכן לעצמו ולסביבה, ומשוגע נוסף שסבר באמת ובתמים כי הוא יוליוס קיסר. עשרה ימים לפני כן הועבר המרקיז דה סאד אל בית סוהר אחר, מפני שצעק ללא הרף מחלון תאו שהוא שומע אסירים נרצחים. בעת המעבר אבד חיבורו 'מאה ועשרים הימים של סדום' שעליו עמל באותם ימים, וכך נחסכה מן האנושות עוד יצירה פרי עטו הגדושה בסטיות מרושעות.

57. פירוש המילה הונדורס הוא מעמקים. מקור שמה של ארץ זו בפסוק בתהילים. כריסטופר קולומבוס הוא שהעניק לה שם זה על פי הכתוב בפרק ק"ל בתהלים: ממעמקים קראתיך, ה'.

58. יש הנוטים לבטא את המילה ציניקנים בהיגוי קיניקנים ולהיפך, וכך גם במילים אחרות. בנאומו בכנסת הזכיר מנחם בגין את ההיסטוריון הרומי קיקרו, והגה את שמו ציצרו. קיקרו, תיקן אותו יו"ר הכנסת, יוסף שפרינצק. תודה רבה לך, חבר הכנסת שפרינקק, הגיב בגין מיד.

59. האסקימואים אינם אלא אינדיאנים החיים במרחבים הקפואים של אמריקה הצפונית. הם קוראים לעצמם אינואיטים, שפירושו בלשונם בני אדם. השם אסיקמואים (האוכלים בשר חי) ניתן להם על ידי שבטי אינדיאנים שכנים משום שהאסקימואים אוכלים בשר בלתי מבושל.

60. בצפון האוקיינוס השקט מצויים כמה מיני דגים שצוברים כמות שומן רבה. בעבר נהגו הילידים המתגוררים בחוף להשחיל פתילה ארוכה לגופם ולהדליק אותה כדי שתשמש אותם כמאור. המהדרין היו נועצים את הדג על קצהו של מוט והיו נושאים אותו כלפיד ממקום למקום.

61. לפי המסופר, באוניברסיטת קופנהאגן הוצגה בבחינה בפיסיקה השאלה: מהי הדרך למדוד את גובהו של גורד שחקים באמצעות ברומטר? אחד התלמידים, נילס בוהר שמו, כתב בתשובתו: יש לקשור חוט לברומטר ולשלשל אותו מהגג עד שיגיע לאדמה. גובה הבניין הוא כאורך החוט. הבוחן הכשיל אותו כמובן, אך בוהר ערער בטענה כי לא ניתן להתווכח עם נכונות התשובה. ועדה שדנה בערעור פסקה שהתשובה אכן נכונה, אך מוטל על בוהר להשיב תשובה שתשקף ידע במדע שימושי.

מה עשה בוהר בבחינה החוזרת? הוא כתב כך: ניתן למדוד את אורך צילו של הברומטר ואת אורך צילו של הבניין. היחס ביניהם בהשוואה לאורך הברומטר מאפשר לדעת את גובה הבניין. אם השמש מסתתרת כי אז אפשר להשליך מטה מן הגג את הברומטר ולמדוד את זמן הנפילה. כשידועה התאוצה הגרביטציונית ומשך זמן הנפילה אזי ניתן לדעת את אורך הדרך, קרי גובה הבניין. אם לא חפצים לשבור בדרך זו את הברומטר, ניתן לקשור אליו חוט קצר ולנענע אותו כמטוטלת פעם אחת בכניסה לבניין ופעם שנייה על גגו. מן ההפרש בערכי התאוצה אפשר לחשב את גובה הבניין.

הבוחנים שציפו לקבל את התשובה הטריוויאלית כי יש למדוד את לחץ האוויר פעם אחת בכניסה לבניין ופעם שניה על גגו ואז להמיר את מידות המיליבאר לסנטימטרים, פנו אליו בתימהון: ואין דרך אחרת שעולה בדעתך? נילס בוהר, לימים חתן פרס נובל בפיסיקה, שקל זמן מה בדעתו ואז ענה: אפשר כמובן לגשת לממונה על הבניין ולומר לו: אם אתה מעוניין בברומטר, אני מוכן לתת לך אחד חדש בתנאי שתאמר לי מהו גובה הבניין. לפי האגדה פלטה אחת הבוחנות צווחה והתעלפה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.