פילוסופיה בגרוש: 46-53

26/05/2007 ב- 09:24 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 46-53

הלקט השביעי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

46. המונח היסטריה כבר ידוע מימי הביניים. הרופאים הקדומים שמו לב כי התופעה מתקיימת כמעט תמיד אצל נשים. אם כך, סברו הם, ודאי קשורה סיבתה לאיבר בגופן אשר אינו מצוי בגברים. מהו אותו איבר? הרחם כמובן. בלטינית רחם פירושו היסטר. על מנת לטפל בהתפרצויות חוזרות ונשנות של היסטריה היו כורתים לפיכך את הרחם ומותירים את הנשים עקרות.

47. בימת יורון, אחת מחמש הימות הגדולות באמריקה הצפונית, נמצא האי מאניטולין שהוא האי הגדול ביותר המצוי בתוך אגם כלשהו. שטחו 2776 קמ"ר וחופיו המפורצים משמשים לנופש ולדיג. באי עצמו נמצאת ימת מאניטו ששטחה 106 קמ"ר ובתוכה ישנם עוד כמה איים קטנים.

48. בראשית ימיה של התעופה האזרחית, כשעוד היו ספקות לגבי בטיחותה, הוזמן המתמטיקאי דויד הילברט להרצות בסימפוזיון מדעי בארץ רחוקה. השם המפתה שניתן להרצאתו היה: "הוכחת התיאורמה האחרונה של פרמה". זו היתה חסרת כל הוכחה באותם זמנים ורבים עסקו אז בחיפוש אחריה. אולי בשל כך עוררה ההרצאה עניין רב ומשכה אליה מאזינים רבים. בהיכנסו לאולם הכנסים בחר הילברט להרצות על נושא אחר לגמרי. כמה מעמיתיו המאוכזבים פנו אליו בתוכחה ושאלוהו מדוע הוליך אותם שולל. הילברט השיב להם בחיוך: הדבר נועד למקרה שהאווירון ייפול לים.

49. לאחר שאישש סר ארתור אדינגטון את רעיונותיו של אלברט איינשטיין, פנה אליו עיתונאי ושאל אותו אם באמת ישנם רק שלושה אנשים בעולם אשר מבינים את תורת היחסות הכללית. אדינגטון שתק לרגע ואז השיב: שניים אני כמובן מכיר. אני מנסה לחשוב מיהו השלישי…

50. רימות של כמה ממיני הזבובים מתפתחות בתוך בשרם של פגרים. הזבובים נמשכים אל הפגר בעיקר באמצעות ריח החומרים המתפרקים. מקצת מן הזבובים עשוי לטעות ולהימשך גם אל פצעים מעלי צחנה של בעלי חיים שונים כולל האדם. מהם עשויים להטיל את ביציהם לתוך הפצעים הללו והרימות תמצאנה את מזונן מקטעי הרקמה המתה. בטרם פותחו התרופות האנטיביוטיות ובמיוחד בימי מלחמת העולם הראשונה, השתמשו בתכונה זו של הרימות לשם ניקוי הפציעות. היו מגדלים רימות בתנאים מבוקרים ומכניסים אותן לתוך החבורה המוגלתית. תוך זמן קצר ניקו הרימות את הפצע מכל הנמקים שבו.

51. בשעת אכילה מקימים הפילים רעש גדול ביער. הענפים משמיעים קול נפץ כיריות רובים והעצים מתרסקים בנופלם על האדמה. אולם אך יחוש בקרבתה של סכנה מסתלק עדר הפילים בחשאי ובדממה כזו עד שרגלי הפילים כמעט אינו נוגעות בענפים שמתחתם. כאשר נעשו מדידות מדויקות בעזרת מד תנודות רגיש כדי לבדוק איזו חיה היא העדינה ביותר בתנועתה, נתברר שמבין כל החיות שנבדקו, הצעדים החרישיים ביותר היו של… הפיל.

52. לוזון, הגדול באיים הפיליפיניים, שעליו עומדת גם בירת המדינה, מנילה, נקרא כך כתוצאה מאי הבנה. המגלים הספרדים שאלו לשמו של האי מפי אחד הילידים שישב בסירה. האיש היה סבור כי שואלים מהו עושה וענה: לוזון, שפירושו: אנחנו חותרים.

53. קיים הבדל בין גובה קומתנו בבוקר לבין הגובה בערב אף שהוא זעיר ביותר. הבדל זה מקורו בעמוד השדרה שלנו. עמוד השדרה מורכב מחוליות ובין חוליה לחוליה מונחת כרית של סחוס. תפקידו של הסחוס הוא להפחית את תחושת הזעזוע הנגרם בשעת תנועה. לאחר שהגוף נותר זקוף במשך שעות רבות במשך היום נלחצות הכריות תחת כובד משקלו והן נעשות שטוחות יותר, כך שקומתנו פוחתת מעט. במשך הלילה הן מתמתחות ושבות לגודלן הטבעי, ואגב כך הן מותחות את עמוד השדרה למלוא אורכו. משום כך אנו גבוהים מעט יותר בבוקר משהיינו בערב.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.