פילוסופיה בגרוש: 38-45

19/05/2007 ב- 17:14 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 38-45

הלקט השישי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

38. כשלמד חיים נחמן ביאליק בישיבת וולוז'ין היה נוהג לעשן עם רעיו בעיצומה של השבת. באחת הפעמים נותר החלון פתוח והעשן התפזר החוצה. הרב הנדהם הבחין בדבר ונכנס פנימה בכעס. אחד התלמידים ניסה לשכך את זעמו: שכחתי כי שבת היום. השני הוסיף: שכחתי כי העישון אסור, וביאליק אמר: ואני שכחתי לסגור את החלון.

39. מידע על העברת מחלות אל בני אדם באמצעות חרקים התחיל להצטבר רק בסוף המאה ה-19. כיום ידוע לכול כי קדחת המלריה מועברת מאדם לאדם על ידי יתושי אנופלס, וגורם המחלה הוא חד-תא מן הסוג פלסמודיון. ואולם בימינו, אך מעטים מעלים על דעתם כי מקור שמה של המחלה אינו אלא צירוף המילים מאל-אריה שפירושן "אוויר רע", שכן במשך דורות רבים חשבו כי הצחנה העולה מן הביצות היא הגורמת את המחלה.

40. מדענים אמריקנים פיתחו במהלך מלחמת העולם השנייה פצצת סירחון איומה במיוחד. חברי המחתרת הצרפתית החליטו לאמץ את השימוש בה כנגד הכובשים הנאצים, אך שורה של תקלות בתפעולה גרמה לעיר פאריס לעלות כולה בצחנה.

41. במקרא מדווח על אודות מקרה שבו קם אדם לתחייה לאחר שגווייתו נגעה בעצמותיו של מת. במלכים ב' י"ג כ-כא נכתב: וימות אלישע ויקברוהו. וגדודי מואב יבואו בארץ בא שנה. ויהי הם קוברים איש והנה ראו את הגדוד, וישליכו את האיש בקבר אלישע. וילך ויגע האיש בעצמות אלישע, ויחי ויקם על רגליו.

42. ו'נדל פיליפס שדגל בביטול העבדות נודע בשנינותו הרבה. יום אחד מצא עצמו באותה רכבת עם אנשי כמורה דרומיים. כשנודע לכמרים על נוכחותו של פיליפס, הם החליטו לחמוד לצון על חשבונו. אחד מהם קרב אליו ואמר: אתה הוא ו'נדל פיליפס?
אמת ויציב, באה התשובה.
אתה הוא הדוגל הגדול בביטול העבדות?
אינני גדול אך הנני דוגל בביטול העבדות.
הלא אתה הוא זה הנושא נאומים בבוסטון ובניו יורק בגנות העבדות?
אכן, אני הוא.
מדוע אינך הולך לקנטאקי ונושא נאומים שם?
פיליפס הביט בחוקרו רגע קט ואחר השיב: אתה איש כמורה?
כן, השיב הלה.
האם מנסה אתה להציל נשמות מן הגיהינום?
אכן.
ובכן, מדוע אינך הולך לשם?

43. אם סיפור בריאת העולם לפי התורה הוא נכון ככתבו וכלשונו, אזי לא נבראה השמש לפני היום הרביעי. משמע שלא היתה סיבה מוצדקת לחילופי היום והלילה בשלוש היממות הראשונות של הבריאה. מכאן שהמילה "יום" משמשת בהכרח במקרא במובן אחר מן המקובל בימינו, או שישנה בכתבי הקודש סתירה חמורה.

44. ו'יליאם הנרי הריסון, נשיאה ה-9 של ארצות הברית, נשא את נאום ההכתרה הארוך ביותר מאז ומעולם. היה זה ב-14 במרץ 1841 בשעה שסערת גשמים פקדה את ו'ושינגטון. לא נודע מדוע לא לבש אפילו מעיל לגופו. כעבור מספר ימים חלה בדלקת ריאות וזמן מה לאחר מכן נפטר. משך כהונתו היה הקצר ביותר בתולדות האומה האמריקנית.

45. עד פיתוחה של מהירות סגר גבוהה במצלמה, היה לאדם מושג קלוש ביותר על דהירת הסוס. בציורים שקדמו למאה ה-20 מתואר לא פעם סוס הדוהר כשארבע רגליו מונפות באוויר כשהן מתוחות החוצה. רק המצלמה הזריזה הוכיחה, כי למעט המקרים שרגלי הסוס מכונסות פנימה, הן אינן מאבדות בעת ובעונה אחת את המגע עם הקרקע, אפילו בזמן הדהירה המהירה ביותר.

דוגמה לציור כזה היא עבודתו של תאודור ז'ריקו משנת 1824, The Epsom Derby.
דוגמה לצילום כזה היא סדרת התמונות של אדוארד מייברידג' משנת 1888, The Horse in Motion.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.