פילוסופיה בגרוש: 30-37

07/03/2007 ב- 16:40 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 30-37

הלקט החמישי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

30. כשהגיעו הצוענים הראשונים לצרפת בשנת 1427 היו הצרפתים סבורים כי אלה הם מחסידיו של יוהאן הוס, מתקן הדת שהועלה על המוקד על שום התורה שהטיף בבוהמיה, וכי גורשו מארצם. על כן נקראו בוהמים. הסופר האנגלי טקרי היה הראשון שקרא לאמנים בכינוי בוהמים, כי לפי סברתו, חיו הם חיים בטלים מבלי לדאוג ליום המחר, בדומה לצוענים.

31. ליקוי ירח הציל את חייו של כריסטופר קולומבוס. הלוחות האסטרונומיים שהכין אברהם זכות שימשו את מגלה אמריקה במסעותיו. הוא ידע על ליקוי ירח שעמד להתרחש ב-10 באוקטובר 1504, ובשעה שהאינדיאנים התחילו להראות לו סימני איבה, איים עליהם שימחק את הירח מעל השמיים. בראות הילידים שאמנם הלבנה מתכסה צל, חזרו בהם והתחננו בפני קולומבוס שישיב להם הירח.

32. עם התפתחות התעופה האזרחית נעשתה שכיחה התלונה של נוסעים בדרך האוויר, כי תעבורה מהירה במטוסי סילון דרך כמה אזורי זמן מפריעה לתפקודיהם הגופניים והנפשיים. סוכנות התעופה הפדראלית של ארצות הברית החליטה לבסוף לערוך סדרת מבחנים, על מנת לברר אם לדבר אכן ישנה השפעה שכזו. טיסה אחת יצאה למזרח אסיה בעוברה דרך עשרה אזורי זמן. כדי לוודא שהבעיה נובעת משינויים בזמן ולא מטיסה סילונית גרידא, נערכה כביקורת גם טיסה מו'ושינגטון לסנטיאגו דה צ'ילה. זו עברה מרחק רב, אולם התנהלה כולה באותו אזור זמן. כך אושרה תופעת היעפת (jet lag).

33. צ'ארלס או'בריאן, ענק אירי שהתנשא לגובה של 2.54 מטר, ניחש מה יהיה גורלו לאחר מותו. שלד גופו יפאר את תצוגת המוזיאון, ומבקרים רבים ינהרו לראות את עצמותיו הכבירות. לפיכך שילם 500 ליש"ט, סכום עתק בזמנו, לדייג מקומי, על מנת שיתחייב להטביע את גופתו הרחק בים. בשנת 1783 נפטר הענק, והרופא ג'ון הנטר חשק לקבל לרשותו את הגווייה. הדייג לא ידע מה לעשות. מחד, המת שילם לו תמורת קבורתו בים, ומאידך מציע לו הרופא סכום כסף נכבד יותר. לבסוף החליט לצאת אל הים והשליך הגופה על פני המים. זו היתה קשורה בחבל ארוך ליבשה, וכל שנדרש היה למשוך אותה החוצה. הרופא ניתח את המת והשווה את איבריו למידות של גברים נורמליים בגילו. והנה מצא כי לענק היתה בלוטת יותרת המוח בגודל של ביצת תרנגולת, בעוד במצב רגיל היא בקושי שוקלת מחצית הגרם. כך נמצא הקשר בין גידול מימדי הגוף ופעילותה של בלוטה זו.

34. לאחר מותו של גוטליב דיימלר התמזג המפעל לייצור מכוניות שייסד עם המפעל של קארל בנץ, ובכך קמה חברת מרצדס-בנץ. לא רבים יודעים כי השניים לא נפגשו מעולם, למרות שמרבית ימי חייהם היו מרוחקים רק כמאה קילומטרים זה מזה.

35. שעון השמש נזכר פעמיים בתנ"ך. במלכים ב, כ' ח-יא כתוב: ויאמר חזקיהו אל ישעיהו: מה אות כי ירפא ה' לי ועליתי ביום השלישי בית ה'? ויאמר ישעיהו: זה לך האות מאת ה', כי יעשה ה' את הדבר אשר הלך הצל עשר מעלות אם ישוב עשר מעלות. ויאמר חזקיהו: נקל לצל לנטות עשר מעלות לא כי ישוב הצל אחורנית עשר מעלות. ויקרא ישעיהו הנביא אל ה', וישב את הצל במעלות אשר ירדה במעלות אחז  אחורנית עשר מעלות. אותו מקרה נזכר בישעיהו לח ז-ח: וזה לך האות מאת ה' אשר יעשה ה' את הדבר הזה אשר דיבר. הנני משיב את צל המעלות אשר ירדה במעלות אחז בשמש אחורנית עשר מעלות ותשב השמש עשר מעלות במעלות אשר ירדה.

36. במאה ה-16 נבנה מעל תעלת פאלצו בוונציה גשר מקורה מכל צדדיו המחבר בין ארמון הדוג'ה, שם נשפטו העבריינים, לבין בית הסוהר של העיר. המשורר לורד ביירון העניק לו שמו הנודע 'גשר האנחות'. הוא סיפר כי כאשר הובלו האסירים דרכו, הם זכו להצצה אחרונה בעולם החיצון מבעד לסורגי האבן ופלטו אנחת ייאוש, לפני שהוכנסו אל מבנה הכלא חסר החלונות.

37. הנזיר החכם פא'או צ'י (Pao-ch’ih) שנפטר בשיבה טובה במקדש הזיכרון בהנגג'ו שבסין, נפרד מן העולם במילים: אני עוד אשוב! הנזירים שהקיפוהו פירשו את המילים כלשונן, ומאז ועד היום מציעים את מיטתו בכל בוקר מחדש, בציפייה שאולי הגיעה העת כי יממש את הבטחתו וישוב.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: