מפלצת מן המעמקים נלכדה במימי יפן

25/01/2007 ב- 07:58 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על מפלצת מן המעמקים נלכדה במימי יפן

דייג יפני, שכהרגלו, יצא לפרוש רשתות מחוץ לנמל שיזואוקה (Shizuoka), מצא עצמו בתחילת השבוע, עד למחזה בלתי רגיל. יצור מוזר למראה, בעל גוף של צלופח ומלתעות משוננות של כריש, הגיח בקרבת סירתו והפתיע אותו עד מאד. מעולם לא ראה לפני כן הדייג חיה שכזו, על אף שבילה כבר שנים רבות בים. הוא בישר על התגלית לרשויות הפארק הימי באו'אשימה (Awashima), וצוות מיומן נשלח ללכוד את היצור הנדיר.

לאחר שנתפס אותו יצור משונה, התברר כי מדובר בחסחוסן צלופחי (Chlamydoselachus anguineus), אחד מן הפרימיטיביים שבדגי הסחוס הידועים למדע. המין עצמו נתגלה במימי יפן רק בשנת 1884, ובתחילה סברו כי אפשר שמדובר בכל זאת בצלופח, אולם ששת הזימים הסגירו את השתייכותו לסדרת שש-זימאים (Hexanchiformes) שבדגי הסחוס, ולא כמין נוסף בדגי הגרם. כיום מחשיבים אותו למאובן חי, משום שלא השתנה כמעט כליל מבחינה אנטומית, מאז החל להתקיים באוקיינוס הקדום לפני עשרות מיליוני שנים.

החסחוסן מצוי בעומק של שש מאות מטרים ויותר, וניזון בעיקר מדיונונים ומדגים. הפרט שנלכד זוהה כנקבה שאורכה 1.6 מטר – קטנה במעט מן הגודל המירבי. היא נמצאה במצב גופני ירוד, וסבורים שהגיעה לידי כך היות שבילתה זמן רב מדי במים רדודים יחסית. סברה אחרת גורסת כי יתכן שהגיעה לפני המים העליונים בגלל הפרעה בריאותית. היא הושמה בבריכת מים פתוחים בפארק, וצוות המטפלים הספיק להסריטה בטרם מתה כעבור שעות אחדות. זהו תיעוד יחיד במינו מאחר שעד כה נמצאו ברשתות הדייגים רק פרטים מתים ממין זה.

במשפחת החסחוסניים (Chlamydoselachidae) קיים רק עוד מין נוסף המכונה חסחוסן דרום-אפריקני שטרם זכה לקבל שם מדעי, ומאחר ששני המינים הללו כה שונים משאר מיני השש-זימאים, מציעים לאחרונה לשייכם לסדרה נבדלת משל עצמם בשם חסחוסאים (Chlamydoselachiformes).

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.