פילוסופיה בגרוש: 22-29

08/01/2007 ב- 17:04 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 22-29

הלקט הרביעי של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

22. אדם סמית' עלה על נקודה מעניינת ב"עושר האומות": נשות החבל ההררי הרעבות למחצה, יולדות יותר מתריסר ילדים מבלי שיורגש בהן הדבר, ואילו תכופות יקרה שגברת מעודנת ומפוטמת אינה מסוגלת ללדת כלל, ואם כבר ילדה ילוד אחד, היא כרגיל רצוצה וסחוטה. נראה כי המותרות בקרב נשים מחלישות תמיד את כושר הרבייה.

23. הגורם לשינויי הצליל של נגינת הצרצר הוא מזג האוויר. כשהטמפרטורה גבוהה עושה הצרצר את מלאכתו בעצלתיים ומפיק צלילים נמוכים. לא כן בשעות הקור, שאז מגביר הוא את קצב החיכוך ומפיק צלילים גבוהים. אנשים בעלי אוזן מוסיקלית רגישה, מסוגלים לקבוע את מידת הטמפרטורה באוויר לפי צלילי נגינתו של הצרצר.

24. שיטתו של תלמי, המבוססת על ההערכה השגויה כי גרמי השמיים ולא רק הירח, סובבים את כדור הארץ, שלטה בכיפה מן העת העתיקה ועד ראשית הרנסאנס. ברבות השנים, נאלצו האסטרונומים הקדומים להכניס תיקונים שונים ומשונים כדי להסביר את הסטיות הבלתי צפויות בתנועתם של כוכבי הלכת. על אלפונסו החכם, מלך ספרד במאה ה-13, מספרים כי כשהציץ בעבודתם המסובכת של אסטרונומים שהעסיק בחצרו, העיר שאילו היה נוכח בשעת הבריאה, היה יכול לתת לריבונו של עולם כמה עצות טובות בסידור הרקיע.

25. בשנת 1901 הוענק לראשונה פרס נובל בספרות. מועמדותו של לב טולסטוי שהיה עדיין בחיים כלל לא עמדה על הפרק. את הפרס העניקו לאנונימי רנה פרודום בטיעון שהוא הגדול בסופרי תבל שעודנו בחיים. בשנת 1954 זכה בפרס הסופר ארנסט המינגו'יי. בהחלטה השבדית נרשם כי היתה זו גם מחווה לחבר האקדמיה הוותיק, פר האלסטרום, שעמד לפרוש לגמלאות, והספר "הזקן והים" נגע לליבו. בשנת 1973 היו כל חברי הוועדה תמימי דעים כי בפרס צריך לזכות גרהאם גרין, אולם אוסטרליה לחצה על קרן נובל, והפרס הוענק לבסוף לסופר פטריק ו'ייט, כדי לשמור על איזון גיאוגרפי.

26. המילה מוניטין מבוססת על המילה Moneta (המזהירה), אחד מתאריה של האלה יונו בתפקיד המגנה על הכספים והרכוש במדינה הרומאית. על כל מטבעות הקיסרים הרומיים, החל מוויטליוס וכלה בקונסטנטינוס הגדול, הוטבעה דמותה של יונו מונטה, וכך נעשה שמה לשם נרדף למטבע. הטבעת מטבעות בעת העתיקה היתה סימן היכר לשליטים ומכאן בא הביטוי המופיע במקורות תלמודיים "יצא לו מוניטין" – שליט שמטבעותיו מוכרים. במרוצת הדורות הלך והתרחב השימוש במילה גם לתיאור רשמים אחרים, אף שליליים, בתדמיתו של אדם, כגון תכונות אופי.

27. זמן רב הניחו בדרך האנלוגיה עם יתושים, כי נגיף הטיפוס חודר לגוף באמצעות כינת האדם כשהיא מוצצת דם, וטעות זו הפילה קורבנות רבים. למעשה, הטפיל איננו מצוי בריר פיה של הכינה אלא בהפרשותיה, והמחלה מתפשטת כשהן באות במגע עם כלי דם מתחת לעור בגלל הגירודים התכופים. בשנת 1922 האכילו כינים נגועות בדמו של קוף, ונזהרו מאד שהפרשותיהן לא תגענה בעורו. לאחר מספר שבועות נותר הקוף בריא, ונתגלתה שיטת ההדבקה.

28. ציירים נוהגים בדרך כלל להציג את השעונים בעבודותיהם, כשהמחוגים עומדים במצב של השעה: שמונה ושמונה עשרה דקות, אולם מסורת זו איננה עוברת מדור לדור בדרך הלימוד, אלא היא מתקיימת באופן בלתי תלוי, רק בגלל שמוח האדם תופש אותה כצורה הסימטרית הנעימה ביותר לעין.

29. את הוודקה ייצרו לראשונה האינדיאנים בפרו לפני למעלה מאלף שנה. אחר כך נפוץ השימוש במשקה גם על פני אמריקה הצפונית. כשגילו הויקינגים את אמריקה, הם למדו את מלאכת עשיית הוודקה מן השבטים המקומיים, והביאוה לאירופה. במרוצות הדורות נעלמה יבשת אמריקה מן התודעה עד גילויו של קולומבוס, ואילו ייצור הוודקה נשתכח בפרו. בני האינקה שלגמו מן המשקה לא חיבבוהו בתחילה, והטילו עליו חרם כמו על חלק מהתוצרת שהובאה מאירופה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: