יומנו האבוד של לינדרט הסנבוש

11/11/2006 ב- 15:32 | פורסם במאחורי סינרה של ההיסטוריה | סגור לתגובות על יומנו האבוד של לינדרט הסנבוש

לינדרט הסנבוש (Leendert Hasenbosch) נולד בהאג בשנת 1695. כשהיה בן 14 כבר מתו עליו כל בני משפחתו והוא נשאר לבדו בעולם. באין לו עוד קרובים בארצו, עקר לאיי הודו המזרחית שנשלטו באותה עת על ידי הולנד. בשנת 1713 כבר יכול היה להתגייס לשורותיה של חברת הודו המזרחית. בין השנים 1715-1720 הוא שירת כחייל בקוצ'ין אשר בהודו. אחרי כן שב בחזרה לאיי הודו המזרחית וקיבל תפקיד של רשם צבאי. בשנת 1724 מונה למנהל חשבונות באחת הספינות של חברת הודו המזרחית.

בגיל 20 נראה עתידו מבטיח יחסית לבחור יתום, אשר היה משולל כל קשרים לשלטונות. אולם, אז נפל דבר ששינה כליל את חייו, והמיט עליו את חורבנו. ב-17 באפריל 1725 הוא נשפט על כך שהתרועע עם גבר אחר בזמן שלבש מדים. כעונש על כך ננטש ב-5 במאי אותה שנה על האי אסנסיון (Ascension) הנמצא בדרום האוקיינוס האטלנטי, כ-1600 ק"מ מחופי אפריקה.

להסנבוש הותר לקבל אוהל, צידת מים שתפסיק לו לחודש, שק זרעים, כלי עבודה אחדים, ספר תפילות, בגדים, וגיליונות כתיבה שאפשרו לו לנהל יומן. מן הדברים שכתב ביומנו התוודעו הבריות מאוחר יותר לקורותיו. הוא סיפר בעיקר על סיורים ממושכים שערך באי כדי למצוא מים אך אותם לא גילה. במקום זאת, שתה מדמם של צבי ים ירוקים ושל עופות ים ואף את השתן שלו.

בינואר 1726 גילו הבריטים את האוהל שלו ובתוכו את היומן. הסנבוש לא ציין את שמו ביומן, וגם גופתו לא נתגלתה. מבחינת הבריטים זהותו היתה בבחינת תעלומה. מן הכתוב נתברר כי חי באופן מזעזע ובתנאים קשים כחצי שנה על האי. בימיו האחרונים היה נתון להזיות, והמשיך לכתוב גם כשגסס למוות. את מחברותיו של ההולנדי הביאו עימם הבריטים לארצם. בשנת 1728 יצא לאור תרגום של היומן לאנגלית בשם "An Authentick Relation". לא ניתן לעמוד על טיבו של התרגום מאחר שהיומן המקורי אבד.

בשנת 1730 יצא לאור גרסה מזויפת בשם "The Just Vengeance of Heaven Exemplify'd", שבה הושמו דברים בפיו של ההולנדי כאילו עונש הייסורים נכפה עליו בגלל חטאיו וכי הוא מביע חרטה עמוקה על מעשיו. כמו כן, נמסר כי גופתו נמצאה ליד היומן. בשנת 1976 סופר האמריקני, בעל שם העט פטר אגנוס (Peter Agnos), פרסם את "The Queer Dutchman". היה זה סיפור רחב יריעה שהתבסס על הגרסה משנת 1730 מבלי לדעת שהיא מזויפת.

בשנת 2002 התפרסם לאחר מותו של ההיסטוריון ההולנדי מיצ'ל קולברגן (Michiel Koolbergen) ספר בשם "Een Hollandse Robinson Crusoë". קולברגן חקר בארכיונים בהולנד ובבריטניה, והצליח לגלות את זהותו של הסנבוש. הוא גם פרסם לראשונה כי קיימות שלוש גרסאות לסיפורו של הניצול. בשנת 2006 פרסם אלכס ריטסמה (Alex Ritsema) את הסיפור המלא בשם "A Dutch Castaway on Ascension Island in 1725".

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.