לאן נעלמו תושבי הכפר האסקימוסי?

24/05/2006 ב- 20:39 | פורסם באזור הדמדומים | סגור לתגובות על לאן נעלמו תושבי הכפר האסקימוסי?

ביום חורפי במיוחד הגיע צייד דובים אל כפר האסקימוסים, וגילה לתדהמתו שתושביו נעלמו בערפל. כל ניסיונותיו לברר מה עלה בגורלם עלו תוהו. שבעים וחמש שנים עמדה התעלומה בעינה, מבלי שאיש יוכל להסביר את פשרה, והנה, כך פתאום, צצה ועלתה הפרשה מחדש, כשהפעם מתלווה אליה פיתרון אפשרי.


זוהי אחת הפרשיות המסתוריות שנודעו עליהן מעולם, ועם זאת, ליבנו חש מאד מרוחק מקורותיה, אולי משום שהתרחשה בכפר אסקימוסי נידח בחוג הקוטב הצפוני, הרחק מעינינו ומסדר יומנו. ראשיתו של הסיפור בשנת 1930 וקיצו אינו קיים במימדי הזמן. מה ראו שני הציידים מעל אגם אנג'יקוני? כל זאת עדיין לא ברור. הם תיארו זאת כגליל אור מחודד שנע בשמיים. אפשר שהיה זה עצם בלתי מזוהה או שמא תופעת טבע ייחודית שנגלתה לעיניהם בלבד. האם היא קשורה למאורע עצמו שהתרחש אחרי כן? ישנם כאלה שאינם סבורים כך, ואילו אחרים בטוחים בכל ליבם כי מחויב המציאות שיהא קשר שכזה.

ב-30 בנובמבר באותה שנה החליט צייד אחר בשם ג'ו לאבל (Joe Labelle) לסור לכפר האסקימוסי שליד אגם אנג'יקוני (Anjikuni). זו לא היתה הפעם הראשונה שלו לעשות כן. תושבי הכפר היו  מיודדים עימו, והוא היה נוהג לשבת עימם ולשוחח על חוויותיו מן הטונדרה הקנדית הקפואה. אולם, קבלת הפנים שציפתה לבואו בפעם הזו היתה חריגה למדי. לאבל סיפר מאוחר יותר כי לא ישכח אותה עד יומו האחרון.

כמנהגו היה מיילל בטרם התקרבו לכפר, אולם הפעם איש לא השיב לו ביללה. הוא נכנס לאחת הבקתות אך זו היתה ריקה מאדם. גם הבקתה הסמוכה היתה ריקה וגם זו שלאחריה, וכך למעשה כל בקתות הכפר. מאות התושבים שגרו במקום נעלמו כלא היו, וביחד עימם גם כל עקבותיהם, כאילו בלעה אותם האדמה או שמא התאדו באוויר הצונן. היתה זו תעלומה של ממש.

באחת הבקתות מצא לאבל הנדהם בגד עור לתינוק שננטש בעיצומה של התפירה. על אחד השולחנות הבחין בכלי אוכל מלאים במזון, אולם איש לא נגע בהם. לפי מצב המזון, העריך לאבל שיושבי הבית ההוא עזבו אותו באופן פתאומי מספר שבועות לפני בואו למקום. על חוף האגם מצא לאבל כמה קיאקים. כולם היו מנותצים. הוא המשיך לפסוע על קו המים ולהביט אל האופק, אך לא היה כל זכר לנפש חיה. לאבל המבוהל החליט, על כן, להזעיק את משטרת הרוכבים (Royal Canadian Mounted Police) מבסיס צ'רצ'יל, כשמונה מאות ק"מ משם.

כשהגיעו חוקרי המשטרה לכפר, הם גילו לתדהמתם הרבה כי כל הרובים נותרו במקומם. כיצד זה יכול להיות? שום אסקימואי לעולם לא מפקיר את רובהו. והכלבים איה הם? אף נביחה לא נשמעה. לאחר חיפוש דקדקני נמצאו גוויותיהם של שבעה כלבי מזחלות אשר היו קשורים בחבל אל מוטות העץ. דומה כי מתו ברעב. שבועיים שלמים בילו החוקרים בכפר ולא הצליחו לעמוד על סיבת הנטישה הפתאומית. הם תשאלו ציידים ששהו באזור, אבל איש מהם לא נתקל בתושבים הנמלטים. הם ביררו בכפרים אחרים, אולם איש מתושבי הכפר לא הגיע אליהם. למעשה, אף אחד לא ראה אותם עוד לעולם.

החידה המסתורית ביותר שעמדו בפניה החוקרים היתה לגבי ההתרחשות המוזרה שאירעה בבית העלמין של הכפר. הם גילו כי כל הקברים נפתחו ועצמות המתים נלקחו משם. גלי האבנים שכיסו את הקברים, סודרו לידם בצורה מוקפדת. האם היה זה שוד קברים? האם האסקימוסים הנעלמים לקחו עימם את עצמות קרוביהם? מה פשר כל המאורע? גששים שהוזעקו אחרי כן למקום נותרו חסרי אונים. לא נותר אם כך, למשטרת הרוכבים, אלא להכריז על תיק החקירה כבלתי מפוענח.

במשך שנים רבות פורסם הסיפור המרתק שוב ושוב בעיתונים יומיים, כתבי עת וספרים. כל מי שקרא את פרטי הפרשה נותר ללא מענה וחש אפילו מעט צינה מרעידה. האם יש ביכולתו של המדע להסביר את היעלמותם המפתיעה של מאות בני אדם? הסופר האמריקני, פרנק אדוארדס (Frank Edwards) התכוון לפתוח את ספרו 'מוזר מן המדע' (Stranger than Science) בסיפור הפרשה, אולם לא עשה כן. ובכל זאת, הסיפור שאותו כתב הופץ בכל רחבי תבל ופורסם פעם אחר פעם. האם מישהו מהאסקימואים הנעלמים או מצאצאיהם קרא אותו אי פעם?

כיום ידוע כי איש מבין תושבי הכפר לא קרא מעולם את סיפור מאורעותיהם המוזרים, מן הסיבה שאלה כלל לא התרחשו. פרנק אדוארדס אשר בספרו המדובר החליט לפרסם רק סיפורים אמיתיים, ביקש לגנוז את הסיפור הבדוי, אולם לפרטי הסיפור נבראו חיים משל עצמם, והוא הופץ לכל עבר, מבלי שלאיש תהיה היכולת להכחיש את הכתוב בו. אפילו לא למשטרת הרוכבים, אשר באתר האינטרנט שלה היא מצהירה כי אף ישוב אסקימוסי לא היה קיים במקום המרוחק ההוא, וכי מדובר בבדיה. האומנם?

בחודש ספטמבר 2005, בזמן שצלמי טבע תיעדו ציד דובים לבנים, הם פגשו בזקנה אסקימואית שסיפרה להם על ילדותה. לדבריה, תושבי הכפר שבו התגוררה נמלטו לכל עבר, לאחר שראו חפץ שמיימי זוהר. היה זה, ככל הנראה, מטאוריט שנפל ארצה והחריד את האסקימואים. ליבם עדיין היה נטוע באמונות הבל, והם החליטו להימלט על נשותיהם וטפם מיד מן המקום.

אז מה על סיפורו של פרנק אדוארדס? יתכן שהוא אכן כתב אותו לאחר שנודעה לו הפרשה במעומעם, אולם מאחר שלא היה בטוח באמיתותה, החליט לגנוז זאת לפי שעה. גם הוא לא שיער כי הפרשה המוזרה תתפח למימדים כאלו, במיוחד לאחר שאחד משני הצלמים בישר לא מזמן לעולם שהם חמדו לצון, ואף זקנה אסקימואית שפגשו לא בישרה להם את הידיעה המרעישה. האם להאמין לו? שמועות עקשניות שמתרוצצות בכמה קבוצות דיון טוענות שעדות הזקנה צולמה, וכי הרשויות הקנדיות החרימו את הסרט לצורך בדיקה. אכן, קיצה של הפרשה אינו קיים במושגי הזמן.

מילות מפתח: אסקימואים, אסקימוסים, אסקימו, אסקימוסי, אסקימואי, אינואיטים, אינואיט

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: