מחקר קבע: בעוד מאתיים שנה תיעלמנה הבלונדיניות

17/04/2006 ב- 17:09 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על מחקר קבע: בעוד מאתיים שנה תיעלמנה הבלונדיניות

מה לא אמרו על בלונדיניות? שהן יפות, שהן קלות דעת, שגברים מעדיפים אותן על פני אחרות, וכהנה וכהנה. בחודשים האחרונים מתפרסמות שוב ושוב כתבות על גורלו המר של הבלונד הטבעי. לפי כמה נימוקים, בעוד כעשרה דורות יעלם צבע זה מעל ראשיהן של הבנות. נשים, אם תחפוצנה בכך, תוכלנה להפיק את צבע הבלונד רק באמצעות תכשיר מלאכותי, אולם בקרב בני האדם לא תיוודע עוד בלונדינית טבעית אחת.


בסוף ספטמבר 2002 הזדעזעו מיליוני גברים בעולם; אמצעי תקשורת בריטיים מהימנים כמו BBC, 'דיילי סטאר' ורבים אחרים, דיווחו כי ארגון הבריאות העולמי הכריז על הבלונדיניות כמין בסכנת הכחדה. הידיעה המדהימה התפשטה במהירות ברחבי תבל. בתוכנית הדגל של ABC, 'בוקר טוב אמריקה', התנהל דיון ער בסוגיה, כשמנחת התוכנית, דיאן סויר, בלונדינית בעצמה, נחרדה מן הבשורה בעיצומו של השידור החי. למחרת הפיצה את הידיעה רשת החדשות של CNN לעולם כולו.

האשמה נפלה על הגברים מיד. בלונדיניות מלידה שהתראיינו לרשתות השידור, הביעו את מורת רוחן על כך שגברים מעדיפים בנות צבועות בלונד על פניהן. אחת מהן אפילו לא הכחישה כי למרות שנולדה בלונדינית, נאלצת גם היא להבהיר את שיערה, כדי שתוכל להתחרות על תשומת הלב כפי שזוכות לה הבנות הצבועות. בתגובה קבעה שחורדינית כהת-עור כי "בניגוד לימים עברו, גברים מעדיפים חכמות", על כל המשתמע מכך.

עיקר הידיעה סיפרה כי ארגון הבריאות העולמי, השייך לאו"ם ויושב בז'נבה, קיבל לידיו מחקר שערך מדען גרמני על כך שצבע הבלונד הטבעי הולך ונעשה נדיר, עד כי רק מתי מעט נולדו בשנים האחרונות עם גן הבלונד המקורי, לפי הממצאים. אותו גרמני עלום-שם הסביר כי צבע הבלונד נקבע על ידי אלל רצסיבי, ובניגוד לאללים דומיננטיים, הרי שנדרשים זוג הורים בלונדיניים על מנת שגם הצאצאים יהיו בלונדיניים. הוא העריך שבתוך מאתיים שנה יעלם צבע הבלונד משיער הבריות, למעט בפינלנד, שם יתכן כי אפשר יהיה למצוא בקושי רב, גברים בלונדיניים שטרם הקריחו או נשים בלונדיניות שהשיבה לא זרקה על שיערן. הדרך היחידה לדבריו, למנוע את רוע הגזירה היא ליצור זיווגים רבים ככל האפשר בין הבלונדינים לבין עצמם.

במהרה נתברר כי כל הפרשה אינה אלא תעלול, ולא ברור כיצד הושחלה הידיעה במערכות העיתונים הגדולים מבלי שתיבדק קודם לכן. ההכחשה הגורפת של ארגון הבריאות העולמי אמורה היתה לשים קץ למהתלה, אולם הלקח לא נלמד. בפברואר 2006 הפיץ פלוני את הבלוף מחדש, ושוב דיווחו הכותרות בעיתונים הבריטיים דוגמת 'סאנדיי טיימס' ואחרים, כי בעוד מאתיים שנה יעלם הבלונד הטבעי מחיינו ויישאר עימנו רק באמצעות בקבוקי מי חמצן.

מעטים הדברים שניכר בהם האדם יותר משיערו. כשמתארים בפנינו אדם זר, מציינים תחילה האם הוא מקריח, שמא מתולתל, בלונדיני או שחרחר ומהו אורך שערותיו. וגם מראה השיער חשוב לנו מאין כמותו. אנו משלמים בכסף בעד גזיזתו ועיצוב תסרוקתו, רוכשים מוצרים המשמשים לצביעת שיער, וכדי להחליקו או לסלסלו. אנו מבקשים להוציא את המיטב משערותינו, אבל עודנו תלויים בגנים שלנו. הם הקובעים מי ייוולד ג'ינג'י ומי תישאר בלונדינית גם בבגרותה.

בלונד יחד עם עור בהיר, התפתחו באופן אדפטיבי כתגובה למחסור בקרני השמש אצל תושבי אירופה שחיו בתקופת הקרח. הבהירות מאפשרת את חדירת האור. זה דרוש לייצור ויטמין D שחשוב לבניית העצמות. בתנאים אבולוציוניים רגילים אמורים היו לחלוף מאות אלפי שנים עד שמחצית אוכלוסיית אירופה תהפוך לבלונדינית. למרות זאת, מקץ כמה רבבות שנים בלבד מאז הגיע האדם הנבון לאירופה מאסיה, השתלט הגוון הבלונדיני על האירופאים. ההסבר לכך נעוץ בעדיפות שזכו לה הבלונדיניות. בהיותן נדירות באוכלוסיה העדיפו אותן הגברים על פני הנשים השחומות, ובשל ברירה זו הואץ קצב התפשטות הבלונד על פני יבשת זו.

החוקרים חלוקים ביניהם לגבי השערה זו. אולם, התומכים בה מסתמכים על חילופי האופנות בהיסטוריה. לאמיתו של דבר, גברים אינם מעדיפים בלונדיניות. הם נמשכים לבנות שהמראה שלהן חריג בסביבתן. בעבר היה מחסור במזון ובעטיו היו נדירות הבנות הדשנות. משום כך אולי נחשבה בחורה שופעת לבעלת הגזרה המושכת. כיום, בחברת השפע, נדירות הבנות הצנומות אשר להן רגליים דקיקות כעפרונות. יתכן משום כך שינתה האופנה פניה ובימינו הדוגמניות הנודעות אינן עוד המדושנות אלא דקות הגזרה. דוגמה נוספת להתהפכות היוצרות היא השיזוף. בעבר, גוף שזוף היה סימן היכר לכך שהאדם שרוי במצוקה כלכלית, כי היה עמל כל היום תחת כיפת השמים. האצילים, למשל, שמרו נפשם מכל שיזוף ועורם נותר בהיר. כיום, גוף שזוף נחשב למותרות. זה שעובד במשך היום במשרדו אינו אמיד, כמו זה שיכול להרשות לעצמו לבלות את שעותיו על סיפון היאכטה. עוד ידוע כי בסין הקדומה היווה אורך הציפורניים סימן היכר לזמן שחלף מאז עבד האיש. אי לכך, כל סיני שכיבד את עצמו היה מבליט בגאון את ציפורניו הארוכות.

תדירות הבלונד באוכלוסיה תרד, ככל שבהירי העור ימשיכו להיפגע ביתר שאת ממחלות הקשורות בקרינת החמה. אולם, גם אם שכיחותו של גן הבלונד תקטן עד מאד, הרי שהוא לא ייעלם אף פעם. מטבעם של אללים רצסיביים להישאר במאגר הגנים לעולמים, אפילו אם הינם קטלניים. אלל דומיננטי קטלני עשוי להיעלם בתוך דור אחד, כי גם הומוזיגוטים והטרוזיגוטים לאלל זה יהיו עם מותאמות אבולוציונית אפסית. אולם האלל הרצסיבי נותר לעד אצל הפרטים ההטרוזיגוטים. מלבד זאת, מוטציות בגן ממשיכות להתקיים, וכך עשויה שוב לגדול שכיחותו היחסית של הבלונד באוכלוסיה (באיי שלמה, לדוגמא, קיימים מוטנטים בלונדיניים באוכלוסיה, מבלי שלילידים ישנו קשר דם לאירופים).

לקריאה נוספת:

Ashley Robins – Biological Perspectives on Human Pigmentation. 2005 Cambridge University Press

Peter Frost. 2006. European hair and eye color. Evolution and Human Behavior, Vol. 27, Issue 2: 85-103

ראו גם:

מתיחת הירח שהכתה את העולם
הגולגולת של איש פילטדאון
הקלות הבלתי נסבלת של פרסום מדעי
מארי טופט יולדת הארנבונים
האם המראה החיצוני מושפע מתכונות האופי שלנו?

מילות מפתח: בלונד, גן, גנטיקה, בלונדינית, בלונדיניות, זיווגי בחירה, תורשה, אבולוציה, מתיחה, אלל דומיננטי, אלל רצסיבי, אלל קטלני, אופנה, אדפטציה, ארגון הבריאות העולמי, מתיחה

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.