על משמעות הגילוי של שרידי הומינידים

15/04/2006 ב- 13:16 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על על משמעות הגילוי של שרידי הומינידים
תגים:

לאחרונה התבשרנו על גילויים של מאובני הומינידים באתיופיה, לא הרחק ממקום הימצאם של מאובנים קדומים יותר. איזו תועלת תצמח למדע מעצם התגלית? ומהן האפשרויות העומדות לפני המדענים?


בימים האחרונים דווח על גילוי מאובנים עתיקים של קוף האדם הקדמון באתיופיה. האם התגלה מין חדש של הומיניד?

לא ולא. המאובנים שנתגלו לאחרונה שייכים למין אוסטרלופיתקוס אנמנזיס (Australopithecus anamensis). מאובניו של מין זה נתגלו כבר בשנת 1965, תשע שנים בטרם נתגלתה "לוסי" המפורסמת, נקבה הנמנית על אוסטרלופיתקוס אפארנזיס.

מה הקשר בין אוסטרלופיתקוס אנמנזיס לבין אוסטרלופיתקוס אפארנזיס?

אוסטרלופיתקוס אנמנזיס שהתקיים לפני 4 מיליון שנה, הוא, ככל הנראה, האב הקדמון של אוסטרלופיתקוס אפארנזיס (Australopithecus afarensis), שהתקיים לפני 3.5 מיליון שנה.

האם זוהי החוליה החסרה?

לא. זו אינה החוליה החסרה, מה גם שהמושג הינו ערטילאי מדי. בעבר זכה לכינוי "החוליה החסרה" אותו מין בלתי ידוע שמשלים את שרשרת התפתחות האדם. בימינו, כבר ברור שאין מדובר בשרשרת אלא בפאזל מסובך במיוחד, שהחלקים המרכיבים אותו נסתרים עדיין. אם בעבר סברו החוקרים שמן האב הקדמון של השימפנזה ושל האדם, התפתח מין אחר מין באבולוציה ליניארית, שהובילה בסופו של דבר לאדם הנבון (Homo sapiens), הרי שכיום ידוע כי אפריקה שלפני מיליוני שנים היוותה בית גידול למיני הומינידים רבים משהעריכו, ואשר שייכים לשבטים נפרדים, בחלקם אף היוו מבוי סתום באבולוציה ונעלמו, דוגמת הסוג פרנתרופוס (Paranthropus).

האם הסוג אוסטרלופיתקוס הוא האב הקדמון של הסוג אדם?

זוהי ההשערה השלטת במדע. הסברה היא שהמין אוסטרלופיתקוס אפארנזיס הינו האב הקדמון של מין אוסטרלופיתקוס בלתי ידוע, שממנו התפתח הסוג אדם (Homo).

מה חשיבות הגילוי?

זוהי תרומה שולית להבנת התפתחות האדם, אולי הפחותה ביותר מכל הממצאים שנתגלו עד כה במאה ה-21. חשיבותה היחידה הינה וידוא הסברות הקודמות שהועלו לגבי מין זה. אין לזלזל באישושן של השערות ובדיקת נכונותן, אולם מידע חדש עבור המדע לא ניתן להפיק כתוצאה מכך. כבר ידוע כיצד הילך וממה ניזון מין זה מגילויים קודמים.

מה הקשר בין ארדיפיתקוס רמידוס לבין אוסטרלופיתקוס אנמנזיס?

ארדיפיתקוס רמידוס שהתקיים לפני 4.5 מיליון שנה, הוא, ככל הנראה, האב הקדמון של אוסטרלופיתקוס אנמנזיס, שהתקיים לפני 4 מיליון שנה. זאת כבר ידוע זמן רב, אולם הגילוי החדש רק מחזק את הסברה.

מתי התפצלו שבט השימפנזה ושבט האדם זה מזה?

ביולוגים רבים, שהסתמכו על תוצאות השוואת המרחק הגנטי בין שני הסוגים, סברו כי הדבר אירע לפני כ-5 מיליון שנה. ברם, בראשית המאה ה-21 נתגלו שני מינים חדשים שאינם נמנים על שושלת השימפנזה: אורורין טוגננזיס (Orrorin tugenensis) שהתקיים לפני כ-6 מיליון שנים והמין סהלנתרופוס צ'אדנזיס (Sahelanthropus tchadensis) שהתקיים לפני כ-7 מיליון שנה. גילויים חדשים אלה, לפי דעת המדענים, מרחיקים את האב הקדמון של האדם והשימפנזה לימים שלפני 8 מיליון שנה.

האם שני המינים האלה שייכים לשושלת האדם?

אפשר שכך הוא הדבר, אם כי יתכן שמן האב הקדמון של האדם והשימפנזה התפצלו שבטים נוספים, ואולי שני המינים משתייכים אליהם ולאו דווקא לשושלת האדם.

האם נמצא האב הקדמון של האדם והשימפנזה?

עדיין לא.

ראו גם:

היום שבו ירדו אבותינו הקדמונים מן העצים
האם קיים קשר אבולוציוני בין שימפנזה לאדם?
האם אנשי מערת האייל האדמוני משתייכים למין האנושי?
תעלומה: מתי ברא אלוהים את האדם?
האם האגדה על מערת בראשית מתממשת?
השעון המולקולרי ממשיך לזייף

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: