על מה חולמים זאבים כשהם ישנים בלילה?

26/12/2005 ב- 14:13 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על על מה חולמים זאבים כשהם ישנים בלילה?

כלבים, כמו אבותיהם הזאבים, הם יצורים חברתיים. החוקרים מונים מספר גורמים שלהערכתם, יוצרים אצלם את תכונת החברתיות. אודות לשיר בת ה-11 המצאתי או מצאתי גורם נוסף: החלומות שלהם!


כותבת לי שיר, ילדה בת 11, שהחיות שהיא הכי הרבה אוהבת הם כלבים ודולפינים כי הם מאד חכמים וחברותיים. היא יודעת שכלבים, לפני שהם נרדמים, מסתובבים סביב עצמם כמו אבותיהם זאבי הבר, כאילו מבקשים לנקות את המשטח לפני השינה. היא שואלת האם השינה בקבוצה אצל הזאבים תורמת לחברתיות שלהם במצב של ערות.

ראי נא, שיר חביבתי! על מנת להשיב לך יהא עליי לעיין בעבודה מדעית שניסתה לברר שאלה דומה לשלך, וסבורני שעד כה לא נעשתה כלל אחת שכזו. לפיכך, אנסה לספר את הדברים הידועים לי אודות שינה של כלבים, ולהמציא יש מאין תיאוריה הנסמכת על עובדות אלו, בתקווה שזאת לכל הפחות תספק את סקרנותך משובבת הלב.

השינה אצל היונקים אומם מתאפיינת בחוסר מודעות, אולם נמצא שהיא נחלקת לשני מצבים: שנת רע"מ ושינה עמוקה. רע"מ (REM) הן ראשי תיבות של ריצודי עיניים מהירים. מתוך שמונה שעות השינה של אדם בוגר, קרוב לשעתיים חולפות עליו במצב רע"מ. במהלך שנת רע"מ דומה הפעילות המוחית למצב של ערות, וגם צריכת האנרגיה של תאי המוח זהה למצב של ערות. לעומת זאת, במצב של שינה עמוקה, צריכת האנרגיה של תאי המוח נמוכה.

משך שנת רע"מ תלוי במין היונק ובגילו. צעירים מבלים פרק זמן ארוך יותר במצב שינה זה, וככל שמתבגרים כך מתקצר משכה. נמצא מתאם בין תלות הוולד בסביבתו לבין משך שנת רע"מ בבגרותו. גורי כלבים, למשל, נולדים חסרי ישע. עיניהם סגורות והם מתקשים לנוע ממקומם. אם הכלבה לא תניק אותם ולא תעביר אליהם את חום גופה על ידי הצמדתם אל פרוותה, הרי שהם יגוועו. אם כך, גם הכלב הבוגר חווה מצב של שנת רע"מ ארוכה יחסית. דולפינים, לעומת זאת, כמעט שאינם חווים מצב של שנת רע"מ. הדולפין התינוק חייב מיומו הראשון לדאוג לעצמו. עליו לשחות לצד אמו, לווסת את חום גופו בכוחותיו שלו, ואפילו לתקשר עם שאר חברי הלהקה כדי שיגנו עליו. כלומר, תלותם של דולפינים בימי ינקותם בסביבתם היא קטנה יחסית. אגב, דולפינים ישנים בזמן שחייתם.

אם שאלת את עצמך אי פעם מדוע כלבים נדמים בעינייך כחצי ישנים, ובניגוד אלינו גם מתעוררים נמרצים למדי, הרי ששנת רע"מ אולי גורמת להם זאת. בני אדם שמעירים אותם במצב שנת רע"מ ערניים יותר מאשר אם היו מעירים אותם במצב של שינה עמוקה. לגבי הסיבה מדוע גורי כלבים זקוקים לשנת רע"מ ארוכה יותר מאשר ולדות של דולפינים, הרי שזו אינה ידועה עדיין. יתכן שבסוג זה של שינה משלים המוח את התפתחותו בקצב מואץ יותר, כדי להתגבר על הפער בין מצב של תלות מוחלטת לבין מצב של תלות מופחתת. חוקרים מצאו שאם מגבילים על ידי הפרעה את שנת רע"מ של חתלתולים, אזי נפגעת התפתחות מערכת הראייה שלהם. אגב, את שנת רע"מ מחויב היונק להשלים. הוא נזקק לה כמו מזון ושתייה, ואם נמנעת מאדם שנת רע"מ במהלך הלילה, הרי שבפעם הבאה יהיה משכה כפליים מן הרגיל.

למרות שאינני מתחייב לכך שכלבים מסוגלים לחלום, נניח למען התשובה כי יש באפשרותם לעשות זאת. בני אדם כמובן חולמים, ואנסה להשליך מן הידוע אודות החלומות על שמתרחש במוחם של כלבים. נמצא כי בישנו שנת רע"מ שרוי האדם במצב של חלום זמן ממושך יותר ביחס למצב של שינה עמוקה. מן המחקר עולה שהחלומות במצב רע"מ מתבטאים בסיטואציות חסרות שלווה ולא פעם תוקפניות. מאידך, במצב של שינה עמוקה מתאפיינים החלומות בלבביות ובחברתיות. מכאן, ככל שתתקצר שנת רע"מ, כך עשויים החלומות בעלי הדחפים האלימים להתמעט. קרי, כלבים שמרבים בשינה עמוקה עשויים לחלום על קשרים חברתיים מועילים במקום על מריבות.

לאחר כל זאת יש באפשרותי לספק לך תשובה, אם כי אינה מחויבת המציאות, הואיל ולא נבדקה במערך ניסוי כלשהו: מדענים מצאו כי ככל שעולה חום הגוף כך מרבה האדם לבלות יותר זמן בשינה עמוקה. ככל הנראה, ישנם בגוף תאים המשרים מצב שינה זה בעקבות עליית הטמפרטורה. כאשר כלבים ישנים בסמיכות זה לזה במקום ביחידות, הם אינם מאבדים אנרגיה רבה לסביבה וחום גופם נשמר. הפרוות הצמודות זו לזו משמשות אותם כמעין שמיכות צמר. לפיכך, יתכן שהם מרבים לחלום על חברתיות וכשהם מתעוררים משנתם, מצליחה תחושת החברתיות להסתיר את דחפיהם האלימים. כמובן, ישנם עוד גורמים רבים היוצרים קשרי גומלין חיוביים בין הפרטים בלהקת הזאבים, אולם יתכן שהתשובה לשאלתך מהווה גם היא גורם חשוב.

אמנם לא שאלת מה גורם לכלבים להירדם, אבל בכל זאת אספר על כך, כי לא די אם אשיב לך שהם לבטח עייפים. בשנת 1907 שני חוקרים צרפתיים, רנה לג'נדר (Rene Legendre) ואנרי פיירון (Henri Pieron), ערכו ניסוי בשתי קבוצות של כלבים. מקבוצה אחת הם מנעו כל שינה במשך מספר יממות. הקבוצה השנייה לא הופרעה בשנתה. לאחר מכן, הם שאבו נוזלים ממוחם של הכלבים מנועי השינה, והזריקו אותם למוחם של הכלבים מן הקבוצה השנייה. כלבים אלה שקעו מיד בשינה. לפי ממצאי הניסוי הניחו שני החוקרים כי בזמן ערנות צובר מוחם של הכלבים חומר מרדים (hypnotoxin), וכשהוא מגיע לסף מסוים נופלת עליהם תרדמה. בזמן השינה נעלם חומר זה מן הגוף, ומתחדש שוב כשהכלב מתעורר. בשנת 1913 פרסם אנרי פיירון ספר העוסק במחקר זה, ומאז בעצם נוצר מדע חקר השינה.

הערה: לילדה נשלחה גרסה ידידותית יותר.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.