מבצע נפילת המן ועשרת הרוגי ביבי

12/12/2005 ב- 12:31 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מבצע נפילת המן ועשרת הרוגי ביבי
תגים:

על פי הערכות של גורמי מודיעין זרים עשויה ישראל להתקיף את איראן לקראת סוף העשור הנוכחי. העילה למתקפה כרוכה במאמץ האיראני להשיג יכולת גרעינית. לשם כך הצטיידה ישראל בנשק מתוחכם ביותר הכולל טילים, מטוסים וצוללות. בינתיים צפויות תמורות בנוף הפוליטי ואולי גם הקצנה דתית, שתגיע לשיאה באיבוד הדעת של חבורת צעירים למען קידוש השם.


מבסיס חיל האוויר בדרום הנגב המריאו בזה אחר זה עשרים וארבעה מטוסי קרב שחברו לששה מבנים. הם אינם נושאים פצצות אלא חמושים בטילי אוויר-אוויר מן המתקדמים ביותר בעולם. מחירו של כל אחד מן המטוסים נאמד ב-125 מיליון דולר, ולמרות המצוקה התקציבית החליטה ממשלת ישראל לרכוש אותם עבור היום שבו תינתן הפקודה הבלתי נמנעת.

כעשרים דקות לפני כן המריאו שישים מטוסים קטנים יותר מבסיס חיל האוויר במרכז הארץ. עתה הם טסו מעל מדבריות סעודיה. בתוך קרביהם נשאו שתי פצצות במשקל טונה כל אחת. רק שלושה צבאות בתבל כולה החזיקו ברשותם סוג זה של פצצה. בעגה הצבאית כינו אותה "מכסחת הבונקרים" ולא לשווא. היא נועדה למוטט מתקנים תת-קרקעיים קומה אחר קומה.

ב"בור" של חיל האוויר בקריה ישבה ראש ממשלת ישראל ולגמה ממיץ התפוזים שהוגש לה. מזכירה הצבאי הודיע לה שצמד מטוסי פלקון חדרו זה עתה לשטחה האווירי של איראן בשתי נקודות שונות. במפרץ הפרסי שייט לו מטוס תדלוק בציפייה דרוכה. באותו רגע נודע לכל מי שהוזמן לאולם הקטן, כי מטוסי F-15 I, החלו טסים מעל גבול ירדן-סעודיה. הגברת לבני נעשתה מתוחה מעט. היא לא היתה מוטרדת מן הסעודים.

ארבעה חודשים לפני כן, כאשר תכנון המבצע "נפילת המן" נכנס להילוך גבוה, פסקה ציפי לבני באופן סופי, שישראל לא תפר את הריבונות הירדנית, ותימנע ככל האפשר מלטוס מעל עיראק. בעיר בצרה עדיין ישבו צוותים בריטיים, והובע חשש שכוח המשימה האווירי ייאלץ להשמיד אותם, אם אלה יפתחו כלפי המטוסים באש נ"מ. בניגוד לממשלתו הידידותית של טוני בלייר, התאפיין השלטון החדש בראשות המפלגה השמרנית בעוינות בלתי ברורה. קשרי החוץ של ישראל עם האיחוד האירופי לא נזקקו לזעזועים נוספים אותה השעה.

בבית הלבן התהלכה לה בחדר הסגלגל קונדליזה רייס והרהרה על ידידתה. שתי הנשים, לבני ורייס, מצאו זו אצל זו שפה משותפת בכל נושא אפשרי. בפגישתם כשבוע לפני כן בניו יורק, חיזקה רייס את ידיה של לבני, והביעה בפניה את הערכתה הרבה על אומץ ליבה. למרות שהאמריקנים ביקשו לשתף פעולה, קיבלה רייס בהבנה גמורה את החלטת ישראל לפעול לבדה. מאז היווסדו היה צה"ל הכוח היחיד שמופקד על הגנת המדינה. אף אחד במטכ"ל אינו חפץ בזעקותיה של אם אמריקנית הטוענת כי בנה נפל בקרב למען היהודים. בלית ברירה, נתנה הנשיאה רייס "אור ירוק" לגברת לבני. היא ביקשה להעביר את דבריה הכנים גם לשרי הממשלה על החלטתם הנחושה.

הגברת לבני ידעה שנושאת מטוסים אמריקנית עושה את דרכה אל מול חופי לבנון. במידה ש"גדודי נאסראללה" ירצו לשגר קטיושות לעבר ישראל, אמורים מטוסי F-14 ו- F-18 ליירט את המשגרים. זה לא היה בגדר חידוש עבור הצי השישי. מאז פירוק החיזבאללה לאחר חילופי השלטון בסוריה, נהגו מטוסים אמריקניים לפטרל בשמי לבנון כדי להבטיח את היציבות האזורית. בהסכם אי הלוחמה שנחתם בין לבנון לישראל נקבע שטיסות הצילום מעל ארץ הארזים תופסקנה לאלתר. ברם, מאז שהדרוזים פרשו מן הממשלה הלבנונית, היה השלטון במדינה השכנה מעורער, והשיעים הצליחו להקים ארגון גרילה חדש על שם נאסראללה. עדיין כאבו את מותו של מנהיגם הנערץ, לאחר שסורים הרעילו אותו בארמון הנשיאות בדמשק.

לאולם המואר נכנס מפקד תא"ל ר', מפקד להק אוויר. הוא הודיע לכל הנוכחים שזה עתה חוצים מטוסי F-16 I את המפרץ הפרסי. בעוד דקות ספורות יתפצלו לצוותי התקיפה השונים לפי היעדים שהתכוננו אליהם. דבריו זכו לאישור מיידי עם קבלת האיתות מאחד הפלקונים. בצגי המערכת של מטוס הביון זוהו בבירור מטוסי הקרב של ישראל. שר הביטחון, בוגי יעלון, הורה להעביר את מערך טילי החץ לשלב דלתא, אחד לפני האחרון. בבסיס חיל האוויר סמוך למגידו עלו עשרה מסוקי אפאצ'י לונגבואו לאוויר. תפקידם יהיה לאבטח את הגבול הצפוני. אחד הטייסים הביט בתיירים הרבים שנהרו ביום ההוא לכנסייה העתיקה. מאז שנפתחה באותה שנה בנוכחות האפיפיור דומיניקוס, לא פסקו המוני צליינים נוצריים להגיע אליה.

בעוד חמש דקות יעזבו מטוסי F-15 את שטחה של סעודיה ואז תחל המתקפה הישראלית. ציפי לבני קמה ממקומה. השר לתפקידים מיוחדים, שמעון פרס, חיבק אותה קלות ויצא מן האולם. הוא ביקש לתדרך את צוותי ההסברה. לאחר המבצע עומד האיש הקשיש לפרוש מהנהגת המדינה. סוניה הודיעה לו שדי. היא לא היתה מוכנה עוד להמשיך כך. עתה הרהר אודות כל אותם ילדים המשחקים בחוף הים, ומתיזים זה על זה מים קרירים. הוא נשען על מקל ההליכה ולחץ על כפתור המעלית. מאז שהחליק באמבטיה אינו מסוגל להלך בכוחות עצמו.

חבורת נערים ששיחקה כדורגל באחת החצרות באיספהן הצביעה לעבר הרקיע. מעליהם נראו ארבעה מטוסים מנמיכי טוס. הם חלפו מעליהם במהירות בינונית ובשקט יחסי. עיני הטייסים היו נשואות לעבר מבנה צהוב שיתגלה להם במלוא הדרו בעוד 139 שניות. מתחת לבניין הרחב הוסתרו תשעים צנטריפוגות להעשרת אורניום. כמה דקות לאחר מכן כבר תהיינה הן לרסק מתכות ובטון. ארבעה-עשר מקומות מסתור נוספים יותקפו במהלך השעה הקרובה. זו היתה פעולה מסובכת למדי. הטייסים העדיפו הפצצה חד-פעמית ובו זמנית, אולם האיראנים למדו את לקח עיראק, ופיזרו את מתקני הגרעין שלהם בכל רחבי ארצם.

הטייס בעל הבלורית שכונה צ'ארלי, הביט אל הכור שנמצא 1200 רגל מתחתיו. משמאלו יכול היה לראות את העיר בושאר. המטוס המשיך הלאה בדרכו. הכור פעיל זה מכבר וישראל לא חפצה כלל לפגוע בו. עתה המתינו מטוסי F-15 בשחקים. ערוץ התקשורת היחיד שהורשו להשתמש בו היה אל אחד הפלקונים. זה אמור לכוון אותם לעבר מטוסי קרב איראנים אם אלה יצוצו בשמיים. במרחק 223 ק"מ ממטוסם של צ'ארלי והנווט שלו, חג במעגלים מטוס התדלוק. אף אחד לא קרב אליו בשעה זו.

אז נשמעו צרחותיו של ד"ר בשארי. זעקות עלו מכל עבר ואז השתתקו בבת אחת. קול פיצוץ עז נשמע ועוד אחד אחריו, אך עמום מעט. פרופסור מרכוס, יליד אוסטריה, לא הבין בתחילה מה אירע, אך אז התעשת, ושניה אחת לפני מותו הבזיקה במוחו הידיעה: הישראלים באים, הישראלים באים. לא הרחק משם, פגעה פצצה בקרקע והרעידה את האזור כולו. שלושת הנוסעים ברכב שחלף בסמוך נפצעו עד זוב דם. הנהג לא איבד עשתונותיו ומלמל בטלפון: אישראיל… אל-יהוד… טיארה… בומבה…

בתוך עשרים ושתיים דקות בדיוק תמה ההרפתקה האיראנית בניסיון להתחמש בנשק גרעיני. החלטתם להשיגו בדרך של העשרת אורניום התבררה ככישלון מוחלט. בעוד העיראקים ניסו לייצר בכור פלוטוניום 239, כדי להרכיב פצצה כמו זו שהוטלה על נגסאקי, ניסו האיראנים להפריד את האיזוטופ הנדיר של אורניום 235 מגושי אורניום 238. כך סברו שתהא בידם פצצה כמו זו שהוטלה על הירושימה. אומנם, גם לאחר השגת חומר בקיע תהא דרכם ארוכה עד ייצורו של מתקן גרעיני, דוגמת זה שהכינו הודו ופקיסטן מספר שנים לפני כן, אולם ישראל גמרה אומר למנוע מהם אף את האורניום המועשר. החשש היה שמידע מסווג עלול לדלוף לאיראנים ויאפשר להם קיצורי דרך בהכנת פצצות המוטלות ממטוסים. לגבי הצטיידות איראנית בראש קרב גרעיני הדאגה היתה פחותה בהרבה. אמנם מערכת החץ מסוגלת לסכל את פגיעת טילי השיהאב, אך לאיראנים נכונות עשרות שנים לפני שיוכלו להשיג יכולת מורכבת שכזו.

מטוסי הפלקון עזבו את איראן אחרונים. אומנם טוב היה אם רביעיית מטוסי F-15 היתה נותרת ללוות אותם לפחות עד שתחלוף הסכנה, אך לא כך סבר מפקד המשימה. מיד עם עזיבת המטוסים המפציצים את שמי האויב, יצאו משם גם מטוסי היירוט. אפילו שמטוס התדלוק חג בקרבת מקום, היתה עדיפות עליונה להשיב את מטוסינו בשלום. ליווי הפלקונים בשעה זו דרש תדלוק אווירי, אולם זה נועד רק למקרה של הסתבכות בקרבות אוויר, אלא שהאיראנים, מלבד ירי של תותחי נ"מ, לא עשו כל שימוש בנשק אחר. מטוסי המיג שהגיעו אליהם מעיראק במלחמת המפרץ, נותרו הרחק בתוך ההאנגרים שלהם.

רשת אל ג'זירה היתה הראשונה שדיווחה על התקיפה הישראלית. איראן תגיב בהצהרה לוחמנית רק יומיים לאחר מכן. בטהראן ישבו כל בכירי האיאתולות ותכננו כיצד להשיב לישראל כגמולה. אף אחד מהם לא שיווה בנפשו כי מיד לאחר שיוציאו מן המסתור את טילי השיהאב, יפגעו בהם טילי טומאהוק. 82 מהם שוגרו מתוך צוללות 'דולפין' שנעו באוקיינוס ההודי. גם ולדימיר פוטין ישאל מאוחר יותר כיצד הצטיידה ישראל בחימוש אסטרטגי מידי האמריקנים, ללא ידיעת המודיעין הרוסי. לאחר שנכשל שיגור טילי השיהאב לעבר ישראל, החליטו במשותף – לבני, פרס ובוגי – להורות על הורדת מצב הכוננות של סוללות החץ. באותה שעה הוטרדו ממטח יריות שנורה מן הגבול הירדני. בלבנון, לעומת זאת, השתררה דממה מוחלטת. דומה שגדודי נאסראללה נותרו המומים מיכולת ההכרעה הישראלית.

כשנשאלה הגברת רייס אם בכוונת ארצות הברית להטיל אמברגו על המזרח התיכון כולו, הודיעה שזכותה של ישראל להגן על עצמה. בלונדון יצאו מפגינים מוסלמים לכיכרות וקראו להחזיר את השגריר הבריטי לאנגליה. סופר כי גם באוסלו יצאו כמה אנשים לרחובות, כשהם נושאים כרזות בגנות הציונים, אך התברר שמדובר בהמשך המחאה על כך שג'יבריל רג'וב ואריאל שרון מועמדים לקבל את פרס נובל לשלום, בעקבות כינונה של מדינה פלשתינית בגבולות זמניים שנה טרם לכן.

בירושלים התכונן נשיא המדינה למסור הצהרה בפני הכתבים הזרים. הוא התבונן בשרה, ואז פסע אל החדר הממוזג ושחרר אנחת רווחה. מאז נכנס לתפקידו, הקפיד בנימין נתניהו שכל החדרים במשכן נשיאי ישראל יהיו מצוננים עד כדי קיפאון. אפשר לומר שחש הנאה משגרת יומו במשרה הרמה. לאחר שהסיק כי אין בידו סיכוי של ממש להיבחר בשנים הקרובות, קיבל בברכה את ההצעה לשמש כנשיא המדינה. יריביו המרים ראו בכך הזדמנות לסלקו מן החיים הפוליטיים. חששם הגדול היה מכך שעם ישראל ניחן בזיכרון קצר – שמא עלולים לבחור בו בעוד עשור. אף אחד לא שכח מה אירע במשרתו האחרונה תחת אריאל שרון. כשר הדתות הורה נתניהו להסיר את המחיצות בין נשים וגברים בבתי הכנסת. המזימה שסוכלה לבסוף הביאה להתאבדותם של עשרה בחורים, שהחליטו להקריב עצמם לשם שמיים. אלף שנה מאוחר יותר יקראו להם 'עשרת הרוגי ביבי'.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.