המוציא את הראש מן המים

07/12/2005 ב- 11:06 | פורסם במעגלים מתכלים | סגור לתגובות על המוציא את הראש מן המים

הספקתי לראות בחיי יצורים מוזרים ביותר, מתפרחת הלוף שמשתמשת בריח הריקבון כדי למשוך אליה זבובים רעבתניים ועד דג הקרב הסיאמי שתוקף בחמת זעם את בבואתו הנראית אליו מתוך מראה סמוכה. אחד היצורים הללו, שלא ידוע לי דבר על התנהגותו, חי בנהר האמזונאס. משום מה, לא מצאתי עד עצם היום הזה כל מידע אודותיו.


בשנת 1992 הגעתי לצפון מערב-ברזיל דרך האמזוניה הבוליביאנית. תכננתי לשוט במעלה ריו פורוס אל מנאוס, ולכן הגעתי לריו ברנקו במדינת אקרה. לדאבוני, בשל כל מיני בעיות הנפוצות למדי בחלק זה של העולם, נאלצתי לשוב לפורטו וליו. אל מנאוס הגעתי, בסופו של דבר, דרך ריו מדירה, אך נחוש בדעתי להפליג לאורך האמזונאס מצאתי עצמי יום אחד בסמוך לשפכו של ריו פורוס.

הפלגתי בספינת נהר אליה הצטרפתי כמעט ברגע האחרון. היא נשאה סחורות בדרכה אל עבר נקודת הגבול עם קולומביה. במקום כלשהו בדרך עגנה הספינה. לידה עגנה ספינה אחרת שעשתה דרכה בחזרה אל מנאוס. לאחר משא ומתן קצר העברתי את כל חפציי אל ספינה זו.

באותו יום ממש, כעבור שעתיים של הפלגה, התקרבה אלינו סירת קאנו ממונעת. רק כשעצרנו מלשוט והיא נצמדה אל הדופן, למדתי שבכוונתם למכור לנו מטען של דגים. אני ניצלתי מיד את ההזדמנות לשאול אותם שאלות על חבל ארץ זה, אך הם היו שתקניים למדי. הצצתי במטען שהיה בסירה. ראיתי שם כמה דגים גדולים שהכרתי ועוד אחדים שעיניי חזו בהם בפעם הראשונה. ניתן היה להבחין שהם לא ניצודו ביום ההוא, ולא פלא אם כך שצוות הספינה מיאן לקנותם.

בין הדגים הללו ראיתי יצור שדמה בצורתו ללוטרה, אך לא היה יונק. יתכן שהיה מין דג ריאות, דו-חיים או זוחל מימי. שאלתי את המבוגר ואת הצעיר היכן נלכד. סופר לי כי שלושה מהם נתפסו בשעה שנצמדו לגזע עץ וראשיהם היו מעל המים. משום שמרבית היצורים שראיתי במסע הזה היו בגדר חידוש עבורי, לא ייחסתי משמעות רבה לדג-דו חי-זוחל הזה, כי לא היה בו משהו שיצית את דמיוני. רק לאחר שהתחברתי לאינטרנט שנים אחרי כן, והתמחיתי במאפיינים המורפולוגיים של המינים השונים, התחלתי להתעניין מחדש ביצור האלמוני הזה. ברם, ככל שחיפשתי עליו מידע, כך נתברר לי שלא ידוע עליו דבר.

מובן שסקרנותי התפתחה לממדים אדירים, אבל תשוקתי נותרה באפלה. מה בדיוק ראיתי שם, מוטל לו מת בתוך סירת הקאנו, זאת לא אדע כנראה לעולם, אלא אם מישהו ימצא אותו שוב באחד הימים. אגן האמזונאס מכיל בקרבו עוד מאות אלפי יצורים שלא ידועים למדע, ודי בכמה ימים ביער כדי שפרוקי-רגליים אחדים ייקראו גם על שמכם. לא פחות מרתק בעיניי הוא מעופף קטן-מידות שנתקלתי בו גם כן. יתכן שמדובר בחיפושית שעירה ותו לא, אך בראותי אותו תמהתי אם אינו עוף, ואם כך הוא הדבר, הרי שמדובר בציפור הזעירה ביותר בעולם.

אתמול פורסמה הידיעה שנתגלה מין של יונק חדש באי בורניאו. אינדונזיה עדיין מכוסה יערות פרא שטרם נפגעו, אם כי יודעי דבר מעריכים שבתוך מאה שנה לא ייוותר מהם כל זכר, בשל בירואם על ידי האדם וגידול אוכלוסייתו. יונק מסתורי זה עודנו בגדר תעלומה, ומלבד התמונה שצולמה בשנת 2003 לא ידוע עליו עדיין דבר. ברי שהשמדת היערות תביא להיעלמותם של יצורים רבים המוכרים למדע, וגם כאלה שלא נדע עליהם לעולם, וחבל. צילום החיה נעשה באופן אוטומטי, כשהיצור נלכד בקרן אינפרא-אדום בשיטה הקרויה 'הקפאת מיקוד'. זו אולי הדרך היחידה ללמוד על מצבם המספרי של טורפים נדירים, ולשם כך מציבים מצלמות רבות ביער.

ראו גם: על גילוי מינים חדשים והקושי בהגדרתם

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.