מדוע אסור להאכיל כרישים בשקיות במבה?

07/12/2005 ב- 08:44 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על מדוע אסור להאכיל כרישים בשקיות במבה?

אלה מבין קוראיי החדשים אינם יודעים עדיין שאפשר להפנות אליי שאלות בכל נושא אפשרי, ואני כמיטב ידיעתי אנסה להשיב על כך. הנה כמה שאלות מתוך עשרות שהוצגו בפניי, ועליהן מצאתי תשובה ככל שתבונתי משגת.

מדוע בני אדם נמצאים בשיא ערנותם בשעות הערב?

האדם אכן מצוי בשיא ערנותו בשעות הערב – אם נתעלם מן התקופה המודרנית שבה כולנו חיים לפי תכנית דו-גונית של עבודה בשעות היום וצפייה בטלוויזיה בשעות הלילה המוקדמות. אם כל אחד מאיתנו ייטול לעצמו חופשה בת כמה ימים, אפשר שייווכח כי בשעה חמש אחר הצהריים נמצא הוא בשיא ערנותו. הדבר נובע מפעילות האדם שהתקיימה עד לפני כמה מאות שנים. עד העת החדשה בני אדם התעוררו עם זריחת החמה והלכו לישון כשזו שקעה. בזמן שנמו את שנתם בלילה, הם הסתתרו במערות או במבנים שהקימו להם. לא היתה להם כל סיבה להסתובב בחשכה כי עיניו של האדם אינן מורגלות לראות דרכה. לעומת זאת, החיות הטורפות דווקא פעילות בלילה. למשל, באפריקה שבה בלבד התקיים האדם עד לפני כמה רבבות שנים, חם מאד ביום ואילו הלילה קריר יחסית. הטורפים מבכרים אם כן לצאת לציד בתנאים מיטביים של אי בזבוז אנרגיה. אם כך, מתי נפגש האדם עם החיות הטורפות? רק בתפר שבין שעות האור לבין שעות החשכה, קרי בשעות בין הערביים. אלה מבין האנשים שהיו ערניים יותר בשעות אלו וזיהו את החיות טורפות, הם ששרדו את היממה והעבירו הלאה בדורות את המטען הגנטי שלהם. כך התחזקה התכונה של הערנות בשעות הערב אצל היצור האנושי. מובן שישנן כל מיני השקפות אחרות שדנות בסוגיה זו, אך זוהי המדויקת ביותר לטעמי.

האם דג פירנאה או פיראנה באמת טורף בני אדם?

סבורני שקודם כל יש לטפל בעניין הלשוני. כפי ש-olho (עין) הוגים אוליו, כך לדג קוראים פיראניה (Piranha). את הסיומת ha בפורטוגזית של ברזיל מבטאים יה, ואם זאת לא ברור אז קראו נא כך: Piranya. ולתשובה עצמה: פיראניה המצויה באמזונאס וביובליו אינה מסוכנת, ומעולם לא שמעתי כי פגעה באדם כלשהו. לעומת זאת, הפיראניות השוכנות בביצות הפנטנל שבברזיל עלולות להיות מסוכנות ביותר ולקטול כל יצור חי, וזאת בשל התנאים הייחודיים. בעונה המוצפת צפיפות הפיראניות דלה ביותר, אולם בעונה היבשה הן מצטופפות במקווי המים שמצטמצמים אט אט, ואז הן נעשות מסוכנות ביותר. כל ריח של טרף גורם להן לעוט בהמוניהן על היצור האומלל ולחסלו בתוך דקות מספר. באחת התוכניות של ערוץ 'דיקסברי' אף ראיתי כיצד מקריבים קפיבארה שזה ניצודה כדי להעביר בקר מגדה לגדה. בערוץ 'נשיונל ג'יאוגרפיק' מראים מדי פעם סרט קצר ומאד מרתק על חיי הפיראניה: הדגים ממתינים מתחת לקיני עופות הביצה, בתקווה שאחד הגוזלים ימעד מטה לתוך המים ואז ישמש להם כטרף. כשמגיעה עונת היובש, אין לפיראניות לאן לנוע, ואז מגיעים עופות המים וצדים במקוריהם הארוכים את הפיראניות המתבוססות בתוך השלוליות.

מובן שאין צורך להרחיק עד ברזיל כדי לצפות בטבע הפראי. ראשנים של צפרדע נטרפים על ידי זחלי שפיריות שאף הם חיים בתוך המים. לעומת זאת, הצפרדע הבוגרת מתענגת על ציד שפיריות מעופפות, וכך כל אחת מן השתיים נהנית בתורה. לכשעצמי נתקלתי באחת הפזנדות, כשישים ק"מ מן העיר קורומבה, באשה שנאלצה לעבור מספר ניתוחים פלסטיים לאחר שפיראניות נגסו בבשרה.

האם זיקוקי די נור מפריעים לבעלי החיים?

פיצוץ הזיקוקים בשמיים מטריד את בעלי החיים. גם בני האדם שמודעים לקיומם עלולים להיבהל מרעש הפיצוץ לפתע באמצע הליל. אולם, לא ברור דיו אם השימוש בזיקוקים משפיע באופן מכריע על מהלך חייהם של היצורים, על פעילותם היומיומית לאחר מכן, או בכלל מפריע בה בעת. די בכך שזכר יחדל לחזר אחר הנקבה בעקבות הבהלה, כדי שיהא מדובר בנזק של ממש. אך כל זאת עדיין לא ידוע. המקרה היחיד שידוע לי כי בעטיו ביטלו את השימוש בזיקוקי די נור קשור למופע היובל. בשנת 1998 ביקשו לערוך אותו בירושלים. לשם כך החלו לחצוב במורדות יער גילה ובסמוך לקניון מלחה, אתר נרחב שבו אפשר יהיה לכנס את הרבבות. בסופו של דבר, המופע הועתק למקום אחר, כי היה חשש שהרעש והזיקוקים יחרידו את בעלי החיים בגן החיות הסמוך. כידוע, בעלי החיים בגן אינם יכולים להימלט על נפשם כשהם חשים מצוקה, בשל היותם כלואים, ולכן החרדה מביאה אותם למצב הקרוי תעוקה (stress). בהיותם שרויים במצב זה הם אינם מסוגלים כלל לתפקד באופן נורמלי.

מדוע נאסר על הקהל להאכיל את הדובים בגן החיות?

צוות הגן אוסר על האכלת בעלי החיים מכמה סיבות. בדרך כלל, המזון שמושלך אל בעלי החיים אינו מתאים לדרישותיהם. רבים מבעלי החיים המוחזקים בגן החיות פעילים מאד בחיי הבר. אוכל עתיר קלוריות אינו רצוי לדיאטה שלהם, כל עוד אינם יכולים להרבות בפעילות גופנית. לא פעם, מושלך אל החיה מזון העלול לסכן את בריאותה. פיתה עם חביתה שנזרקת לעבר הקרנף מפריעה למערכת העיכול שלו לפעול כראוי. שקיות במבה שמושלכות לעבר הבבונים עלולות להיבלע ביחד עם הניילון, ולחנוק אותם למוות. בניתוחים שנעשו במרפאה הווטרינרית נמצאו בקיבתן של החיות כלי פלסטיק, פיסות מתכת ואפילו חלקי זכוכית.

לעיתים רחוקות, האוכל שמושלך אל הכלוב אינו מזיק במישרין לחיות. לכאורה, אין שום פסול בלחמניה טרייה המושלכת לעבר הדוב, אולם יש לדעת שבעלי החיים בגן ובכללם הדובים, מקבלים במזונם תוספות שונות. לרוב מדובר בויטמינים, מינרלים ותרופות. אם הדובים יאכלו לשובע את המזון שהמבקרים מעתירים עליהם, הם ימאנו לאכול מאוחר יותר, את המזון שמגישים להם המטפלים. דוב זקן שנזקק לתרופות עלול למות בלעדיהן. מלבד זאת, הרעב התמידי חיוני לבריאותן של החיות בגן. בהיותם רעבים מעט, ממשיכים בעלי החיים לחפש מזון. זוהי התנהגותם הרגילה גם בטבע. אף אחד הרי לא מגיש להם פירה בצלחת בלב היער. המטפלים בגן חפצים שהחיות תתנהגנה דומה ככל האפשר להתנהגותן בטבע. מלבד זאת, בעלי החיים שבעים נוהגים לרבוץ במקומם, בעוד אנו חפצים לראותם נעים ולא נמים. כמו כן, פעילות חיפוש המזון מפעילה את שרירי גופם ומונעת מהם להתנוון. אצל בעלי חיים מסוימים חיפוש המזון מפתח את הלמידה ואת הסקרנות, ומביא אפילו ליצירת קשרים חברתיים. למשל, הטמנת מזון בכלוב השימפנזים חיונית ביותר להתפתחות התנהגות המשחק שלהם וכישורי תבונה נוספים. היא גם מעסיקה אותם, וכך אין להם פנאי למריבות ושיעור הנשיכות יורד פלאים.

אם הכרישים כל כך מסוכנים, מדוע לא יוצרים התניה שתמנע מהם לטרוף אנשים?

עליי להודות שזהו רעיון מחוכם ובהחלט ישים, אך בינתיים נעשה בדרך ההפוכה. כבר פבלוב הראה שדי בצלצול פעמון בכדי לגרום לכלב להזיל ריר, בחושבו כי מנת האוכל שלו מגיעה. החוקר הרוסי יצר התניה אצל הכלב המקשרת בין צלצול הפעמון להופעת המזון. גם בחיי הבר נוצרות התניות באופן טבעי; למשל, נחליאלים מסיקים שקרבת בני אדם מהווה איום עבורם ופורחים.

הכריש אינו נמנה על טורפי האדם. בכל שנה נהרגים כתוצאה מתקיפות כרישים פחות מעשרה בני אדם בממוצע. למעשה, הכריש מדמה אותנו לכלבי ים השוחים בסמוך לפני המים, ומשום כך מתקיף אותנו. על מנת שכריש יירתע ממראה האנשים עליו לדעת לזהות אותם תחילה, ואחר ללמוד שיש קשר בין הופעתם לתחושת סכנה כלפיו, וזאת מבלי שיחפוץ להתגונן. ברם, בשנים האחרונות מתקיים מצב הפוך. משגברה התיירות הימית, התרבו ההרפתקנים שרוצים לצפות בכרישים בסביבתם הטבעית. לשם כך יש להזעיק את הכרישים אליהם, וזאת הם עושים באמצעות שפיכת שמן דגים למי הים. הכרישים מגיעים בעקבות הריח, ובני האדם מתבוננים בהם מתוך כלובים תת-ימיים. כך בעצם מקשרים הכרישים בין מראה האדם לבין מזון. ההתניה שנוצרת אם כך, הינה הפוכה מזו שהשואל מעוניין בה. הכרישים מסיקים שגופנו הוא אוכל עבורם.

למה האדם היה צריך להמציא את הגלגל במקום להיוולד עימו?

גלגל הוא אכן פיתרון מעולה לתנועה מהירה במינימום אנרגיה. לכן כלי הרכב מצוידים בגלגלים ולא ברגליים מכל הצדדים. ברם, היצורים החיים לא יכלו לפתח גלגלים במקום כפות רגליהם מן הסיבה הפשוטה שהם תלויים במערכת הדם. בשאתם גלגלים לא יוכלו היצורים לזכות באספקת דם, ולכן נאלצים להתקיים בלעדיהם. הרי אין דרך להעביר נימי דם בין ציר הגלגל לגלגל עצמו. האדם בתושייתו הרבה ובעזרת מוחו המפותח התחכם לטבע והמציא את הגלגל, וכשנוכח כי חסרים לו כנפיים כדי לעוף פיתח את האווירון.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.