דיווחים משדות הקרב של הנמלים

20/11/2005 ב- 08:37 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על דיווחים משדות הקרב של הנמלים
תגים: ,

מעט לפני שהחורף מגיע, נוהגות לצאת הנמלים המכונפות את הקן. כהרגלן פותחות הן במעוף הכלולות וחוגגות את הקמתה של מושבה חדשה. אולם, יש מי שרוצה לקלקל את המסיבה. לא פעם, טור של נמלים זרות מגיע כדי לגזול בכוח את מאגר המזון של שכנותיהן ופורצת מלחמה. על אחת שכזו שהתרחשה לא מכבר ברצוני לספר לכם.


לפני ימים אחדים פסעתי בשדה פתוח שבו עצי איקליפטוס מגנים מפני הרוח. מתחת לרגליי הבחנתי בקן נמלים והתכופפתי כדי להתבונן בו. הנמלים המכונפות שבו את עיניי מיד. היו אלה זכרים של נמלת הקציר. גופם מוארך וראשם קטן יחסית. לאחר זמן מה ראיתי נמלה האוחזת בנמלה אחרת. בתחילה סברתי שהיא גוררת נמלה מתה אל הקן, אבל אז שמתי לב כי הן בעצם נלחמות. שלחתי מבט חד אל פתח הקן ושם נכחו שתי נמלות גדולות ומאיימות. צמד העמלות ניצבו במקומן לשם משמר. ראשן היה גדול למדי וגופן היה בצבע חום-שחור.

נמלה קטנה מהן עברה לידן וחמקה. אז אפשר היה להבחין כי מול עיניי נמצאות שתי קבוצות של נמלים: אלה שמגנות על הקן ותופסות בצבתותיהן נמלים אחרות, ואלה שפלשו לטריטוריה לא שלהן אם במתכוון או בשגגה. אם כן, צופה אני במלחמת נמלים בשידור חי. והרי זוהי מלחמה שנדיר לראותה כי אינה מתקיימת תכופות. בדרך כלל, הנני מוצא עדויות למלחמה שכזו כשאני נתקל בגוויות רבות של נמלים ליד קן מסוים, לאחר שהרגו זו את זו מספר ימים לפני כן. אך פעמים ספורות בחיי הזדמנתי לעצומו של הקרב.

השומרות בפתח הקן לא רדפו אחר הזרות. מעת שהפולשת התרחקה כמה סנטימטרים מהן, ואפילו נכנסה אל המחילה, ראיתי שהמקומיות מניחות לה. אולי אינן מסוגלות לעקוב אחריה. מכל מקום, בזמן המלחמה אין ספק שמנגנון ההרחה שלהן נמצא בכוננות גבוהה, כי הן לא חדלות לבחון זו את זו במחושיהן. במצב יומיומי רגיל, ישנם פרטים שמתעצלים לבדוק זה את ריחו של האחר.

בתצפיותיי מצאתי כי רק אחת לעשרים פעם בקירוב תצלחנה השומרות ללכוד פולשת. מרגע שהצבתות ננעלות על מחושיה או רגליה, הן לא תעזובנה אותה אפילו תחלופנה שעות. ארס נמלים אלו אינו חזק דיו כדי שהנפגעת תחדל מלהגיב מיד.

במרחק מה מן הפתח התרחשה הדרמה בשיאה. הפולשות תקפו את הזכרים המכונפים. לידן צצו ועלו כמה פטריות. דררה שעמדה על קצה הברוש צרחה לה והפנתה את עיניי לעברה. נזכרתי פתאום כי לפני כמה שנים מצאתי שם צב צעיר ותהיתי מה עלה בגורלו. נחליאלי אחד קיפץ על הקרקע. היא היתה יבשה אף שרק שלשום ירדו כאן ממטרים. בשיפולי השביל יכולתי להבחין בשלולית זעירה ההולכת ומתייבשת.

הגיעה העת לבדוק מהיכן הגיעו הפולשות. כדי לאתר מושבות של נמלי קציר יש לחפש את ערמות הפסולת שמאפיינות אותן. אלה בדרך כלל זרעים שהן עורמות מחוץ לקן, כי נרטבו ברדת הגשמים ואינם טובים עוד למאכל, או שמא עלולים הם לתפוח בתוך הקן לאחר ספיגת המים, ואז ימלאו את המחילות עד תומן. מצאתי קן שכזה במרחק של עשרים ותשעה צעדים. מן הקן השכן קל להבחין בקן ממנו הגעתי, כי כנפי הזכרים מנצנצות באור השמש.

כדי לבחון אם אמנם שייכות הפולשות לקן הזה, היה עליי ליטול עימי שלוש נמלים: פולשת, שומרת וזכר מכונף. הנחתי אותן בפתח הקן והתבוננתי במחזה. מיד עטו עמלות על הזכר המכונף ועל השומרת. בפולשת לא אחזו, אם כי רחרחו אותה ללא הרף. אין ספק שהיא היתה אחת משלהן, אך דומה שדבק בה ריח הקן האחר. אז היה עליי להתרחק כי נמלים רבות החלו לטפס על נעליי. כששבתי הביתה מצאתי אחת מהן שנצמדה לגרבי השמאלית. שמתי אותו בצנצנת של העכביש ואיחלתי לו בתיאבון.

אחת הסוגיות המסקרנות ביחס למלחמות הנמלים היא ודאי התהייה למי מהמושבות מובטח הניצחון. מן התצפיות שערכתי במשך השנים בקיניהן של נמלי הקציר, למדתי כי שני פרטים הנלחמים יחדיו כנגד פרט אחד יוכלו להכריע אותו בסופו של דבר. לפיכך, יש לצפות כי ככל שמושבת הנמלים תהיה מרובת אוכלוסין, כך יגברו סיכוייה לנצח במרבית הקרבות. ברם, האם ישנם הבדלים כה קיצוניים במספר הפרטים שמשתייכים לכל מושבה ומושבה?

מלחמת נמלים היא אסופה של מאות קרבות זעירים המתנהלים במקביל, ואשר ביניהם אין קשר כלל ועיקר. אין גם מצביא המפקד על כוחותיו ומכוונם בהתאם להתפתחויות בזירה זו או אחרת. אולם, אין לסבור מכך שאם מלחמת נמלים מתנהלת בין שני כוחות שווים בגודלם, אזי ניצחון אחת המושבות הוא אקראי במידת האפשר. למעשה, הניצחון יובטח לאותן נמלים שסולדות מלינץ' המוני, ואינן מתנפלות בהמוניהן על יריבה בודדת. אלה שמאתרות קרבות של אחת כנגד אחת, ומושיטות סיוע לחברותיהן במידה המצומצמת ביותר, הן שתנצחנה בסופו של דבר.

אם למשל, מונה כל כוח שלושים פרטים, ומתנהלים בו-זמנית עשרה קרבות, תהא חלוקת הכוח בין הזירות מרכיב מכריע בהשגת הניצחון.

נמלות חובבות לינצ'ים תתחלקנה כך:

6, 6, 6, 6, 1, 1, 1, 1, 1, 1

לעומתן, נמלים שמסוגלות לחלק את כוחותיהן באופן שווה תנצחנה אותן 6-4:

3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3

נמלים שפועלות לפי שיטת הסיוע המצומצם תנצחנה את המתחלקות שווה 6-3:

4, 4, 4, 4, 4, 4, 3, 1, 1, 1

נמלים שפועלות לפי שיטת הסיוע המצומצם תנצחנה את חובבות הלינץ' 8-2:

7, 7, 2, 2, 2, 2, 2, 2, 2, 2

חלוקת הכוח הכללי לזירות הקרב השונות במלחמה כלשהי, נחקרת במסגרת תורת המשחקים, ובמיוחד באמצעות המשחק הקרוי 'קולונל בלוטו' (Colonel Blotto game).

ראו גם:

הקשרים ההדדיים של נמלים עם יצורים אחרים
נמלה שיצאה לתור את הארץ

מילות מפתח: נמלה, נמלים, תורת המשחקים, מלחמה, מלחמת נמלים, מלחמות נמלים, קרב, קרבות נמלים.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.