רשות החיוך האנדרסטייטמנטי

06/10/2005 ב- 19:55 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על רשות החיוך האנדרסטייטמנטי

מי שעוקרים את שיניו ראוי שלא יחייך. גם מי שרודה בתושבי מדינתו מזי הרעב רצוי שלא יחייך, אף אם בלונדית חושפת את נשקה הסודי מול פניו. אפילו לשמע רעיון העוועים לבנות חומה באמריקה הצפונית אין לחייך, כי זה חלילה עוד עלול להתממש. ובכל זאת, חיוך בעל מסר כפול או חתרני יתקבל תמיד בשמחה, אפילו אם אינו מובן עוד בלבנט.


בסקיי ניוז דיווחו השבוע כי הרג של שמונה חיילים בריטים בשבועות האחרונים בעירק, בוצע על ידי החיזבאללה. לפי מקורות מודיעין בריטים, הארגון החביב מצפון לנו, שבדרך כלל עוסק בחטיפות של סוחרי סמים שלומיאלים ובדיווח על עקירת שיניהם, החליט להסיט את המערכה מלבנון לבצרה שבעיראק. בכל זאת, אני תוהה כיצד הדברים יכולים להיות נכונים. החיזבאללה הוא ארגון שיעי הנתמך על ידי איראן, מדינה שיעית בעצמה. האוכלוסייה בבצרה ובדרום עיראק היא כידוע שיעית ברובה, ואילו האמריקנים והבריטים נלחמים במורדים הסונים. פגיעה בכוחות הברית מחלישה אותם, ובכך מעניקה בעצם יתרון לסונים. האם השיעים העיראקים מעוניינים בשובו של המיעוט הסוני לשלטון?

מיותר לציין שאני נמנה עם צופי התוכנית "בתוך אפריקה" המשודרת בסי.אן.אן. עד כמה שידוע לי, אין שום ישראלי שצופה בתוכנית השבועית באופן קבוע מלבדי. לרוב, התוכנית אינה ממש מעניינת, אולם כבר לפני שנים אחדות גמרתי אומר להקדיש מזמני שעה בשבוע, בכדי לראות במו עיניי מה מתרחש ביבשת השכנה. מרבית הדיווחים הם כמובן על אודות הסבל הבל יתואר שחווים הכושים האומללים. בתוכנית האחרונה שהנחתה פמה אוקה (Feme Oke), כושית בעצמה ואחת הנשים החביבות עליי ביותר, שודר ראיון נרחב עם רוברט מוגבה, שליטה הכול יכול של זימבבו'ה. את הראיון ערכה דפנה ברק (Daphne Barak), ישראלית במוצאה שנוהגת לראיין את שועי עולם. אל הראיון החשוב הגיעה ברק כשהיא לבושה בשמלת מיני שחורה. לקראת סוף הראיון החמיאה ברק למוגבה על כך שהוא נראה טוב מאד לגילו. לא הייתי מזכיר זאת אילולא חשפה ברק את רגליה בה בעת בפני העריץ המבעית.

בפוקס ניוז התראיין אמריקני חביב שהציע הצעה אותה כינה לא פחות מאשר "טופ אוף דה ארט". מדובר בחומה שתוקם לאורך הגבול האמריקני עם מכסיקו. למי שלא בקיא, גבול זה הוא העמוס ביותר בתבל, הן מבחינת תעבורה של אנשים והן מבחינת תעבורה של סחורות. מובן שגם מספר המסתננים ממכסיקו כמו גם ההברחות ממנה, הופכות את הגבול הזה לעמוס אף יותר מבחינות אלו. בדרך כלל מדובר במהגרים בלתי חוקיים ובהברחות סמים, אך עתה אמריקה חוששת שטרוריסטים ינצלו את הגבול הארוך, כדי להתגנב לשטחה ולבצע בה פיגועים איומים. המרואיין הציע להקים חומה בדיוק כמו שהישראלים מקימים. לפי התרשמותי מן הברנש, מדובר באחד מאותם חובבי ציון טיפוסיים שמעריצים כל דבר שקשור לצה"ל. אני רק לא הבנתי מדוע המראיין לא קטע את דבריו והבהיר לו כי הבעיה האמיתית של ישראל היא דווקא הגבול הפתוח שלה עם סיני, כי ממצרים יכולים להיכנס לארצנו אנשי אל-קעידה.

בבי.בי.סי. שודרה כתבה שסיכמה את הבחירות במרכז הליכוד. התחנה הבריטית היתה היחידה מבין ארבע רשתות החדשות שמשודרות בישראל, שהעבירה בשידור חי את כינוס מרכז הליכוד. אני התחלתי לצפות בשידור שלהם מעת שביבי נשא את נאומו. מאוחר יותר צחי הנגבי דיבר, ואז הגיע המופע הגדול של שרון או אם תרצו תוכנית ההתנתקות מן המיקרופונים. הבריטים היו הראשונים לשאול עצמם מה יקרה אם מישהו יעשה קצר חשמלי מוחלט, ובחשכה שתשתרר יתגנב מאן דהוא לקרבת ראש הממשלה ויהלום בו בפניו או אולי אף גרוע מזה. מכל מקום, תקרית המיקרופונים המצערת היתה חיננית ביותר לעיניים הבריטיות. אלה כידוע מצטיינים בהומור האופייני רק להם, והחיוך שהגניבה השדרית באולפן בכל פעם ששרון שב למקומו, היה מסר הצהרתי עם משמעות שלא תסולא בפז. אכן, 57 שנים לאחר שעזבו אותנו האנגלים, ואנו עדיין לא הצלחנו להפנים כמה עקרונות בסיסיים של דמוקרטיה. אינני מדבר על חופש הדיבור אלא על רשות החיוך בנוסח ממעיט.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: