קוראים בלתי מרוצים מזן חדש: מגדלי האווזים

06/10/2005 ב- 18:04 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על קוראים בלתי מרוצים מזן חדש: מגדלי האווזים

על רקע החלטת הממשלה לאסור הלעטת אווזים כדי למנוע את פיטום הכבד בכוח, רצוי לבדוק מה השיגו עד כה שוחרי הסביבה ומה עוד נדרש לעשות בנידון.


ההחלטה הצפויה של הממשלה למנוע את פיטום האווזים בכוח, היא לא רק ניצחונם המרשים של הארגונים למען זכויות בעלי חיים, אלא גם שינוי עמוק ויסודי בתפישה הציבורית למען שמירת טבע והסביבה. השרים וחברי הכנסת הם רק בבואה לרצונם של רוב האזרחים בישראל. במהלך השנים האחרונות מבחין כל מי שעוקב אחר המאבק כנגד הפגיעה בערכי טבע, כי הוטתה הכף לטובת היצורים והנופים.

רק לפני שבועיים הסתיימו ההפגנות העיקשות כנגד חנויות אופנה שמוכרות מעילי פרווה, ושהשיבו את המודעות לקטל בעלי חיים אל סדר היום הציבורי. רבים מקווים עתה, כי כפי שלא קוטפים פרחי בר מוגנים, כך יחדלו לרכוש מלבושים שעשויים מעורות בעלי חיים שניצודו רק לשם כך.

גם החגים הקרבים מצביעים על תמורה שלא כולם שמו לב אליה. קרקסים שבעבר היו מגיעים לארץ עם שימפנזים ודובים, כבר אינם מצויים. זאת לאחר שנתברר כי הם מוחזקים בתנאים קשים ביותר, שדרך אילופם עוברת בעינויים, ושאפילו מחסלים את המשפחה כולה בטבע, רק בכדי להשיג את הצאצא חסר הישע. גם מתקנים בנוסח הדולפינריום פסקו מלפעול, לאחר שנחשפה התעללות קשה ביונקים המקסימים הללו.

המאבק המוצלח על שימורם של חולות ניצנים עדיין צרוב בתודעה, אך כבר זמן רב אינו משמש כעלה תאנה עבור הציבור שוחר הסביבה. בתקשורת דיווחו בזמנו גורמים אינטרסנטים ניסו להשתלט על החברה להגנת הטבע, כצעד לקראת הפשרת הקרקעות של מקווה ישראל. כזכור לא צלח מהלכם של השניים. באותו אזור ניסו קבלנים לנגוס בפארק איילון המיועד בכדי לבנות בו שכונות מגורים, אך גם ניסיון זה נכשל. אלה שבנו את "סי אנד סאן" חויבו להסיר את המכשולים אל החוף "הפרטי" של דייריהם, ודומה שתמו הימים שבהם כרישי נדל"ן איימו על שטחי טבע, דוגמת עמק הצבאים או אפילו סתם שדירה ציבורית ובה נטועים עצים עתיקים.

מה עוד אפשר לעשות?

יש לאסור הנחת עמודי חשמל במקומות מיוחדים כדי למנוע פגיעה בנופי הארץ. תיירים שמתפעלים מיופיו של מכתש רמון, משתאים בכל פעם ממפגע סביבתי דוגמת עמודי החשמל הענקיים שהוצבו שם. גם על הישראלים להצטרף למחאה ואף להביע בקול רם את זעמם, כי מכתש רמון יש רק אחד בעולם.

גדר ההפרדה מצילה חיים אך מנתקת אוכלוסיות שלמות של בעלי חיים אלה מאלה. ישנה סכנה אמיתית שמינים מסוימים ייעלמו מנוף הארץ, באם לא יקימו מעבר תת קרקעי צר עבורם. אין סיבה שלא לנקוט בגישה זו גם במכשולים אחרים, דוגמת כבישים רחבים וסואנים שמשמשים שדה קטל של ממש, עבור יצורים רבים שמנסים לחצותם בכל שעות היממה.

יש להמשיך ולחפש פתרונות יצירתיים כדי למנוע את התחשמלות הנשרים על עמודי החשמל. אולם לא פחות חשוב מכך, הוא להטיל עונשים חמורים ביותר על מרעילי זאבים ברמת הגולן. עשרות הנשרים שניזונים על הפגרים ואוכלי נבלות אחרים, מוצאים את מותם רק בגין העובדה ששומר הלילה נרדם ובשל כך נטרף עגל קטן.

יש לגלות תקיפות כלפי פורצי דרכים בשמורות טבע שעושים זאת בניגוד לחוק. שמורת הר מירון היא הגדולה בישראל וחשיבותה לשמירת האיזון בטבע היא רבה ביותר. בשטח השמורה פזורים אמנם מספר ישובים, אך זו אינה עילה לכך שתושביהם יפגעו ביער על מנת לסלול דרכים ביניהם. מלבד זאת, חייבים הם להפסיק ולכרות ענפי אילנות, שמשמשים אותם להסקת בתיהם בלילות החורף הקרים. גם קולות היריות הנהוגות בחתונות רבות, מבהילים למדי את היצורים השלווים, ולעיתים אף פוגעים בתהליך רבייתם. גם פצצות תאורה שבהן משתמש צה"ל מפרות את האיזון בטבע, משום שבעלי חיים הנוהגים להסתתר בחשכת הלילה נחשפים בהמוניהם לטורפים רבים מדי.

ההתנכלות לנמרי מדבר יהודה חייבת להיפסק ויהי מה. על חברי קיבוץ עין גדי או סתם חיילים שהורגים נמרים מתוך תאוות ציד לשמה, לבוא על עונשם בצורה החמורה ביותר. נכון לעתה, ישנם במדבר יהודה נמר ונמרה, ובאם ימותו אלה בלא להותיר אחריהם צאצאים, יבוא הקץ לעידן הנמרים בחבל ארץ זה. נמרי הר הנגב לא יוכלו להגר למדבר יהודה בגין מחסור במקורות מים בנתיב המוביל לשם.

מספר קוראים הנושאים מחשבות לא רחומות במיוחד, התעצבנו על מה שכתבתי בשלוש רשימות. הרי לכם טענותיהם השזורות זו בזו בעיבוד קל:

בתל אביב נמשך הטבח ההמוני בציפורים

למי אכפת שהציפורים שלך מתות. את מי זה מעניין שהן מתנגשות בבניינים. שיעופו למקום אחר. הן לא חייבות להישאר דווקא בעיר. אף אחד לא מחזיק אותן פה בכוח.

מה קורה לעם ישראל כשמיקי חיימוביץ' מזילה דמעה

תגיד לי, אתה לא אוכל תרנגולות, אתה לא אוכל בשר של פרות, אתה לא קונה זר פרחים. בכל המקרים האלה אתה הורג בעלי חיים וצמחים בשביל הצרכים שלך. אין שום הבדל בין לדוג דגים ולאכול אותם לבין לצוד שועלים ולהכין מעילים מפרוותם.

אבנים בצורת דגים באמצע מדבר סהרה

אתה בטח רוצה שנפרק את הגדר כדי שהחיות שלך יוכלו לעבור. באמת השתגעת. שכחת שגם החיות הפלשתיניות יוכלו אז לעבור באין מפריע. זה מה שאתה רוצה, טרור בחוצות הערים. ומה, לא נסלול כבישים רק בגלל שכמה עכברים נדרסים שם.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.