האם סר נוויל חיבר את מחזותיו של שייקספיר?

06/10/2005 ב- 16:25 | פורסם באזור הדמדומים | סגור לתגובות על האם סר נוויל חיבר את מחזותיו של שייקספיר?

כבר מספר דורות שציבור חוקרים הולך וגדל, מפקפק ביכולתו של ו'יליאם שייקספיר לחבר מחזות. רבים מהם רואים אותו כאדם פשוט שנתמזל מזלו לעשות הון, ואשר ברוח התקופה של אותם ימים, התירו דעתנים בסתר לפרסם את מחזותיהם תחת שם הכיסוי שלו. מן הסתם, אף אחד לא חשד אז כי מאחורי שחקן התיאטרון חסר היומרות מסתתר שגריר בריטניה בצרפת. ואולם, במהלך החודש עומד לצאת לאור ספר הטוען כי סר הנרי נוויל הוא "שייקספיר" האמיתי.


במשך שנים רבות תוהים היסטוריונים כיצד אדם בעל השכלה בסיסית ביותר, שמעולם לא עזב את מולדתו, יכול היה לחבר מחזות וסונטות המפעימים את לב הבריות עד עצם היום הזה. ו'יליאם שייקספיר שרבים המחשיבים אותו כגדול המחזאים בכל הדורות, היה למעשה חבר בלהקת תיאטרון שבה שיחק בתפקידים זוטרים, ושהתעשר רבות מן התיאטרון שהיה בבעלותו. הוא מעולם לא רכש השכלה גבוהה, ואת בית הספר עזב בגיל 12 לאחר שאביו ירד מנכסיו. בתקופתו של שייקספיר, בניגוד גמור לימינו, אנשים פשוטים לא יכלו להרחיב את אופקיהם מעבר לגבולות הכפר, ושמועות ורכילויות היו מגיעות לאוזניהם שנים לאחר הופעתן.

עתה טוענים ו'יליאם רובינשטיין (William Rubinstein) וברנדה ג'יימס (Brenda James), היסטוריונים ומומחים בעלי שם של התקופה האליזבתנית, כי אדם בשם הנרי נוויל השתמש בו'יליאם שייקספיר, כדי לפרסם את יצירותיו בשמו של שחקן התיאטרון מסטראטפורד. ספרם "The Truth Will Out: Unmasking the Real Shakespeare" המוכיח טענה זו יתפרסם ב-25 באוקטובר. המחקר המקיף שערך חמש שנים, בדק אלפי מסמכים מעיזבונו של נוויל, והשתמש באמצעים חדשניים כדי לבדוק אחת ולתמיד את הסוגיה הבלתי פתורה: מי באמת חיבר את מחזותיו של שייקספיר?

סר הנרי נוויל (1562-1615), אריסטוקרט ודיפלומט נודע באותם ימים, נולד שנתיים לפני שייקספיר ומת שנה לפניו. הוא היה צאצא למשפחה יריבה למשפחת המלוכה וסבו אף הוצא להורג בשל כך. כמה ממחזותיו של שייקספיר שנויים במחלוקת פוליטית ומשתקפת בהם תעמולה כנגד השלטון. נוויל ידע היטב שעליו להסוות את מחברם האמיתי לבל יוצא גם הוא להורג. למעשה, ידוע מקרה בודד שבו שייקספיר עצמו נחקר בשל אחד המחזות שהציגה להקתו, אך הוא מעולם לא נעצר. נוויל היה גם מעורב בהתקוממות בלתי מוצלחת בראשות הרוזן מאסקס, ובשל כך נאסר בשנת 1601 באשמת בגידה. מאז הפכו המחזות המיוחסים לשייקספיר, מקומדיות חובקות עולם לטרגדיות קודרות ומורכבות.

אוסף מכתביו ושלל רשימותיו של נוויל נחשפו ברובם רק במאה ה-19, אולם רק בשנים האחרונות הקדישו החוקרים את מרצם, כדי לגלות מה מסתתר מאחורי כסותו של האציל המסתורי. במכתביו של נוויל נתגלו סיפורים המשותפים גם למחזות ולסונטות שחיבר שייקספיר. למשל, בכמה דפים שבהם מופיעים רשמים מקורות חייו, ישנם די והותר פרטים המצביעים על כך שהוא מחברו האמיתי של "הנרי השמיני". נמצאו גם מסמכים המראים בבירור ניסיונות של נוויל לזייף את חתימתו של שייקספיר.

מבדיקת מסעותיו של נוויל באירופה, מצאו ג'יימס ורובינשטיין כי המקומות שבהם ביקר נוויל מופיעים מאחר יותר במחזותיו של שייקספיר. דוגמה אחת ראויה לציון היא היותו של נוויל שגריר בצרפת בשנים 1599-1600. הקורא את המחזות בלשון המקור מוצא סצנות אחדות הכתובות בשפה זרה. שייקספיר, כפי שהעידו עליו אחרים, ידע אנגלית בלבד, ויש שאמרו אף פשוטה למדי. מכאן שלא ברור כיצד יכול היה שייקספיר לחבר את "הנרי החמישי", כאשר חלקים מן המחזה כתובים בצרפתית, ואף מתרחשים בצרפת הבלתי נועדת לו.

שתי עובדות נוספות שקושרות את שייקספיר לנוויל ידועות זה מכבר. בן ג'ונסון, שפרסם את הקובץ המלא של מחזות שייקספיר בשנת 1623, הועסק באותה עת על ידי משפחת נוויל. הרוזן מסאות'המפטון שהיה ידידו הקרוב של נוויל, היה גם פטרונו של שייקספיר. אולי ההוכחה המעניינת ביותר המוצגת בספרם של ג'יימס ורובינשטיין היא השימוש בתוכנה שבודקת תדירותן של מילים. נמצאה התאמה כמעט מוחלטת בין הכתוב במכתביו של נוויל לבין הכתוב במחזותיו של שייקספיר. לטענת צמד החוקרים, ישנן יותר הוכחות לכך שנוויל חיבר את היצירות מאשר ששייקספיר ידע על קיומם של האישים והמקומות, המופיעים במחזות שכביכול נתחברו על ידו.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.