כך הביאה השפלת הבריטים לסכסוך חריף עם ארצות הברית

18/09/2005 ב- 10:42 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כך הביאה השפלת הבריטים לסכסוך חריף עם ארצות הברית

זהו סיפור דמיוני על מל"טים מתאבדים, בריטים אובדניים וכל מיני טיפוסים שאיבדו את ההיגיון. כל קשר למציאות הוא מקרי בהחלט.


הסיפור הדמיוני שמובא בפניכם התפרסם במקורות זרים. בטרם אביא אותו לידיעתכם, חובה עליי להבהיר מספר דברים:

1) מדינת ישראל טוענת שאין ברשותה מל"טים מתאבדים, ולכן מעולם לא תקפה עימם את הסוללות הסוריות וגם לא מכרה כאלה לסין. אני מאמין למדינת ישראל וסבור שבמקורות הזרים מתפרסמים הבלים.

2) מדינת ישראל טוענת שבריטניה לא מספקת לה חלפים לטנקים כי איננה זקוקה להם. לפיכך בריטניה לא יכולה היתה לאסור מכירת חלפים לטנקים ישראלים בתקופת האינתיפאדה האחרונה. אני מאמין למדינת ישראל וסבור שבמקורות הזרים מתפרסמים הבלים.

3) מדינת ישראל טוענת שמעולם לא המליצה לשליטים באמריקה הלטינית שלא לרכוש מערכות נשק מבריטניה מכל סיבה שהיא, ולבטח לא מן הסיבה שבריטניה מערבת שיקולים פוליטיים בביצוע עסקאות חתומות. אני מאמין למדינת ישראל וסבור שבמקורות הזרים מתפרסמים הבלים.

4) מדינת ישראל טוענת שארצות הברית מעולם לא כעסה עליה בגין מכירת מערכות נשק חדישות לסין, וכי היחסים הביטחוניים עם ארצות הברית ממשיכים להיות איתנים כפי שהיו מאז ומעולם. אני מאמין למדינת ישראל וסבור שבמקורות הזרים מתפרסמים הבלים.

5) מדינת ישראל טוענת שחילופי המנהלים הבכירים במשרד הביטחון נעשו לצורך התחדשות רענון, ולא בשל כפייה אמריקנית. אני מאמין למדינת ישראל וסבור שבמקורות הזרים מתפרסמים הבלים.

למרות הכתוב בסעיפים לעיל החלטתי להביא את הסיפור כולו, כדי שישמש דוגמה מעניינת עד כמה מטופש הוא דמיונו של האדם, ועד כמה המקורות הזרים הם בלתי אמינים. תיהנו!

זה לא סוד שבאירופה המערבית ישנן רק שתי מדינות שלא מייחסות חשיבות רבה לכוחה הבינלאומי של ישראל. אלה הן גרמניה וצרפת, שמהוות את בסיסו הרעוע של האיחוד האירופי. כל יתר המדינות השלימו או מתעלמות מעוצמתה של ישראל. בריטניה בלית ברירה שייכת למדינות המתעלמות. מחד, בריטניה כמעצמה אזורית לא יכולה להשלים עם נוכחות חזקה של מדינת אחרת בתחומי השפעתה ההיסטוריים, ומאידך לבריטניה אין יכולת כלכלית להחזיק צבא גדול. הצבא הבריטי הוא מיושן ברובו וכולל 250 אלף חיילים בלבד, לעומת סדר כוחות כפול בצבא המודרני של ישראל.

בבריטניה פועלים שני כוחות מנוגדים בממשל שלעיתים סותרים זה את זה. משרד ההגנה הבריטי חפץ לפעול באופן אוטונומי, ולעומת זאת משרד החוץ הבריטי מנסה לנגוס נתחים מכוחו של משרד ההגנה. ההתנגשות הגדולה לא איחרה לבוא. בזמן האינתיפאדה האחרונה החליט משרד ההגנה הבריטי מנימוקים אנטישמיים שלא לספק חלפים חיוניים לטנקי המרכבה. הטיעון היה שבריטניה מחויבת שלא ליטול צד במריבה הקשה שפרצה בין העמים השכנים. משרד החוץ הבריטי נזעק לטפל בסוגיה, וטען בכל רשת שידור בריטית כי לפעולות משרד ההגנה תהיינה השלכות חמורות, הן מבחינה פיננסית והן מבחינת היצוא הביטחוני.

ישראל הרשמית אכן זעמה. אמנם מדובר בחלפים שאפשר להשיגם גם במדינות אחרות, אך גורמים בירושלים לא ציפו שהאיבה הרבה שרוחשים גנרלים במשרד ההגנה הבריטי ליהודים תתפרץ יום אחד בצורה שכזו. הטינה כלפי העם היהודי עוד נעוצה בהאשמה הבריטית שיהודי ארגנטינה היו התומכים הנלהבים בדרישה לעצמאותם של איי מאלווינס, הם איי פוקלנד, ואפילו מימנו את ההשתלטות של צבא ארגנטינה על האיים. לדברים הללו אין כמובן כל שחר. ברם, הפעם הזו החליטה ישראל ללמד לקח קשה את הבריטים שלא ישכחו שנים רבות, ומכך חשש משרד החוץ הבריטי.

כבר ידוע ברבים שישראל היא אחת משלוש ספקיות הנשק הגדולות ביותר למדינות העולם השלישי.  אחרי ישראל משתרכת בריטניה. בעוד ישראל מספקת בעיקר מערכות אלקטרוניות, מספקים הבריטים נשק קל דוגמת רובים ומרגמות. לפעמים הם מצליחים למכור גם כמה תותחים. הסחר הביטחוני של בריטניה לעולם השלישי הוא די יציב ומסתכם במיליארד דולר בשנה, בעוד הסחר הביטחוני של ישראל מסתכם בשני מיליארד דולרים בשנה בממוצע. ישראל היא לא רק יצואנית גדולה של נשק ותחמושת, אלא גם יבואנית מרשימה למדי בסחר הביטחוני הבינלאומי. משרד הביטחון הישראלי מצפה אם כך, שכל עסקה שנחתמה תמומש עד תומה. הבריטים כאמור החליטו להפר זאת ברעש ובצלצולים.

בהיסטוריה של מדינת ישראל ידועים שני מקרי אמברגו חמורים שהוטלו עליה: הצרפתים מנעו מספינות שנבנו עבור חיל הים בשרבורג לצאת לנמל חיפה, והאמריקנים החליטו להקפיא עסקת מכירת מטוסים בשל הפצצת הכור הגרעיני בעיראק. בסופו של דבר, היתה ידה של ישראל על העליונה. את הספינות משרבורג חילצו במבצע נועז ומתוחכם, ומטוסים חדישים ממשיכים להגיע מארצות הברית, בעוד זו נלחמת בעצמה בעיראק. החרם שהטיל משרד ההגנה הבריטי היה מוזר, אם כן, בעיני הישראלים, משום שמדובר בחלפים של טנקים שאפשר להשיג במקומות אחרים, ובכל זאת החליטו כמה בכירים במשרד הביטחון הישראלי להעניש את הבריטים.

בשנה האחרונה החלו להתבטל במדינות אמריקה הלטינית כל מיני עסקאות נשק עם צבא בריטניה. הבריטים לא הבינו בתחילה מה מתרחש מאחורי הקלעים. הם רק שמו לב שעל כל עסקה שהתבטלה עימם בא במקומו חוזה חדש עם הצד הישראלי. כשהם החלו לברר את הנידון עם אותם שליטים, נתחוור להם לפתע שישראל בוחשת היטב בקדירה. שליטי אותן מדינות הסבירו לבריטים שבגלל אי אספקת החלפים לטנקים של צה"ל, הם אינם יכולים להיות בטוחים שדבר זה לא יישנה כנגדם, ולכן הם אינם רואים בבריטים מקור אמין היכול לספק להם סחורה גם בשעת מלחמה. לשם כך הם פנו לישראלים הידועים כאמינים מאד בשוק הבינלאומי.

במשרד ההגנה הבריטי יכלו רק לקטר, אבל מאז אותם מקרים נטל משרד החוץ הבריטי את ההובלה בכל הקשור למדיניות חוץ אקטיבית. ממשלת בריטניה בראשות טוני בלייר הבינה את הנזק שנגרם לאמינותה וגם לכלכלתה של הממלכה, וביטלה בכוח סמכותה את החרם על ישראל. צה"ל, כמובן, יכול היה להודות לבריטים ולסרב להם בטענה שהוא כבר מקבל את החלפים ממקור אחר, אך כמי שניצח במערכה, סבר משרד הביטחון הישראלי שדי בהשפלה הזו לבריטניה והסכים לחדש את יבוא החלפים ממנה.

או אז קרה תרחיש שהישראלים לא ציפו לו. צבא סין ביקש חלפים למל"טים מתאבדים. מדובר בדגם מתקדם של אותו מל"ט שפגע בסוללות הנ"מ הסוריות במבצע שלום הגליל, ובכך בעצם הכריע את גורל המערכה האווירית בשמי לבנון. המל"טים הללו נושאים חומר נפץ ומגיעים ליעדם על פי התבייתות בשיטה מקורית. מעת שהם נקלטים במכ"ם של האויב, הם מאכנים עצמם לעברו ומפוצצים אותו. הסינים הנלהבים רכשו גם הם מערכות מל"טים שכאלה, עד שהחליט הממשל האמריקני לאסור על ישראל למכור נשק חדיש לסין, בתואנה שמדובר בסיכון הכוח האמריקני באוקיינוס השקט.

ישראל הרשמית הסכימה לקבל את הדרישה האמריקנית, אך בחדרים אפלים של משרד הביטחון הישראלי לא יכלו שלא לשמוע את זעקת הסינים. הסינים הבהירו לישראלים שכמו שצה"ל זעם על החרם הבריטי בשל אי מימוש עסקת החלפים או הקפאתה, כך הם זועמים ומצפים מישראל לפעול בדרך אחרת וראויה יותר. הטיעונים הצודקים נפלו על אוזניים קשובות, וישראל הסכימה למכור בחשאי חלפים למל"טים המתאבדים. משרד ההגנה האמריקני חשף את התרמית הישראלית והטיל חרם מקורי משלו. הם החליטו להימנע מכל מפגש עם צמרת משרד הביטחון הישראלי עד אשר תוחלף כולה, ועד אשר תתחייב ישראל בכתב ששום עסקה עם הסינים לא תצא עוד אל הפועל ללא אישור אמריקני. ישראל נעתרה לדרישה האמריקנית על כל סעיפיה.

בכך תם הסיפור הדמיוני שכולו הבל הבלים. מל"טים מתאבדים? שטויות במיץ עגבניות. חלפים לטנקים? פתפותי ביצים.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.