מה קורה לעם ישראל אם מיקי חיימוביץ' מזילה דמעה

17/09/2005 ב- 17:05 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מה קורה לעם ישראל אם מיקי חיימוביץ' מזילה דמעה
תגים:

בשבוע שעבר נפל דבר בישראל שיש לו גם השפעה מרחיקת לכת. התקשורת התגייסה כולה למאמץ חובבי הטבע במאבקם בסחר פרוות בעלי חיים. דומה שהסיבה לכך ברורה. בניגוד לעמיתיהם האלימים בתפוצות, החליטו הישראלים לפעול בדרך מתונה שתעניק להם רק אהדה. משנטתה דעת הציבור לצידם, כבר הודיעה רשת האופנה הראשונה כי היא מקבלת בהכנעה את דרישתם.


לפני כמה חודשים ניסו חובבי הטבע האנגלים למקד את תשומת הלב הציבורית במאבקם הממושך כנגד ציד השועלים בבריטניה. כדי להצליח במשימתם הם נקטו בשורת צעדים חריגים, כולל חדירות בלתי מורשות לבניין הפרלמנט והפגנת המונים אלימה וסוערת במיוחד. הם הצליחו מעל המשוער. כל בריטניה התעסקה בהם במשך ימים מספר. מיליוני אירופאים למדו שבממלכה הבריטית ישנו ציבור גדול שמאס בציד השועלים. מה חבל שהשועלים לא שמעו על כך. מטרת חובבי הטבע האנגלים היתה ליצור מודעות. אולי אם היתה מטרתם למנוע את הציד עצמו, היו הם מצליחים. אך משלא ניסו כלל, אין לדעת אם גם את המטרה הזו היו מצליחים להשיג בהצלחה רבה.

הפעלת התקשורת כדי ליצור מודעות ציבורית היא סיכון בלתי מבוטל שלא תמיד מתחשבים בו. מעת שעברו חובבי הטבע האנגלים על החוק, נטתה דעת העיתונאים כנגדם, ולכן הם איבדו את הלגיטימציה שלהם בעיני הבריטי היושב בביתו. חסרי מוסר אינם יכולים להטיף למען זכות מוסרית, אמר אחד מחברי הפרלמנט. בסופו של דבר, ממשיכים אצילי בריטניה המגונדרים בציד השועלים מתוך עקרונות ספורטיביים שחלפו ימיהם.

בצר להם, פנו חובבי הטבע האנגליים לאיחוד האירופאי כדי לתבוע את הפסקת הציד. בכפר הגלובלי שבו אנו חיים סבורות הבריות שדווקא מדינות זרות יכולות לסייע במקום שבו נכשלו הרשויות המקומיות. ברם, כישלונם צפוי מראש, כי כשמחליטים על דרך מסוימת יש להמשיך ולנקוט בה עד השגת המטרה, ולא לשנותה לפרקים. אם החליטו להפר את החוק הבריטי, אל להם להתנער ממנו. אם חוקים אינם נחשבים בעיניהם, היה עליהם להמשיך בדרך הפרת החוק והעימות עם הרשויות, ולא לחפש צדק במקומות אחרים. האזרחים הבריטים, כמו כל נתיני מדינה כלשהי, אינם אוהבים שמישהו תוחב את האף לצלחת שלהם ומתערב בענייניהם הפנימיים. אירופה השסועה גם לא תנסה להפעיל את השפעתה על ממשלת בריטניה, כדי שלא ליצור סיבה נוספת לעוינות שמפגינים הבריטים כלפיה ממילא.

בבריטניה צדים שועלים לא רק לשם ספורט, אלא גם עבור תעשיית הפרוות. אין ספור שועלים נקטלים במלכודות אכזריות כדי לספק לנשות בריטניה מעילים חמים בחורף הקר. כל ההסברים שפרוות סינטטיות מבודדות טוב יותר מפני הקור לא סייעו עד כה. מן הסתם, שום בריטית עם כובע מהודר על ראשה אינה מודאגת מן הקור, כי מבחינתה מדובר בשאלה של יוקרה. כל עוד מעיל פרווה אמיתי יהיה "נחשב" יותר ממעיל סינטטי, כך ימשך קטל השועלים. הדרך היחידה להוריד מיוקרת מעיל הפרווה האמיתי היא ליצור מודעות כנגד השימוש בו, ואת זאת יכולה לעשות התקשורת בקלות רבה.

עד היום נלחמו חובבי הטבע בתעשיית הפרוות בשיטה מוזרה. בכל פעם שהם נתקלו בגברת הלובשת פרוות שועלים, מיד התיזו על מעילה תרסיס צבע כדי להשחיתו כליל. מלבד שחרור אגרסיות כלפי הזולת, אין בשיטה הזו שום תועלת להשגת המטרה. היא אומנם מרתיעה את מי שכבר נכוותה, אך אינה מונעת ממיליוני נשים אחרות להתאוות למעיל פרווה משלהן.

בשבוע שעבר למדנו על שיטה אחרת ומוצלחת יותר. גם היא מבוססת על שיתוף פעולה עם התקשורת, אך בדרך מיטיבה. חובבי הטבע הישראלים החליטו לפעול בדרך מחאה שקטה כנגד הסחר במעילי פרוות. במקום לתקוף את המוכרות או את הקונות, הם הביאו עימם כלובים גדולים וכלאו בהם את עצמם. היו גם כאלה שנתנו דרור לכושר המשחק שבו ניחנו ואף יללו כמו תנים בשדה.

העיתונאים לא מצאו בשיטה כל פגם ולכן תמכו מיד בחובבי הטבע. כשהתקשורת תומכת בהם, הצליחו שוחרי הטבע להעביר לצידם גם את כל האזרחים האדישים. הגדילה לעשות מיקי חיימוביץ' אשר בשידור החדשות נקטה עמדה חד משמעית המצדדת במאבק. אל מול עיניה הרגשניות של שדרית הטלוויזיה הבכירה בישראל, אפילו אציל בריטי קשיש ביורקשיר היה מזיל דמעה. ואכן, למחרת נכנעה רשת האופנה הראשונה. בעקבותיה תיכנענה כולן. אלימות יעילה רק כשרוצים לשבור את הכלים. אם רוצים לשחק לפי הכללים, צריך להיות מתוחכמים ולא גסים.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.