מלחמת הדגלים בעקבות ההתחממות הגלובלית

15/08/2005 ב- 11:31 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מלחמת הדגלים בעקבות ההתחממות הגלובלית

ביום שבת נשלחה אליי מקופנהאגן הידיעה הבאה: ספינת מלחמה דנית נמצאת בדרכה להסיר דגל קנדי שהונף באי הדני האנס, סמוך לגרינלנד. בדרך כלל עוסקים עיתוני דנמרק בחדשות מעולם הרכילות. עתה מציף אושר רב את ממלכתו של המלט. סוף כל סוף מתעסקים שם בנושאים רציניים: קנדה פלשה לטריטוריה דנית, וצאצאי הויקינגים מתכוונים להשיב מלחמה. החיים בארקטיקה מעולם לא היו מעניינים יותר.


לא רבים יודעים שממלכת דנמרק אינה רק מדינה קטנה באירופה, אלא כוללת גם איים רחוקים כמו איי פארו על שלל כדורגלניה, ואת גרינלנד, האי הגדול בעולם, אשר מצוי סמוך לקנדה. בדרך כלל דנמרק וקנדה, אשר חברות בברית הצפון אטלנטית, מנהלות ביניהן קשרים תקינים. ההנחה האמריקנית קובעת גם קובעת כי דמוקרטיות לא יוצאות למלחמה זו כנגד זו. אולם, מתברר בעצם ימים אלה כי לא כך הם פני הדברים. משבר חמור פרץ בין קנדה ודנמרק לגבי גורלו של אי זעיר, שאפילו ממרחק של כמה מיילים צריך להתאמץ כדי לראותו.

ביום שבת נשלחה אליי מקופנהאגן הידיעה הבאה: ספינת מלחמה דנית נמצאת בדרכה להסיר דגל קנדי שהונף באי האנס. בימים כתיקונם הכותרות בעיתוני דנמרק מבשרות: חוואי דני החליק במתחם של לגו לנד, לאחר שגמע תשעה ליטרים של בירה טובורג – ראשה של בתולת הים נערף ונמצא על רכבת השדים בפארק השעשועים של טיבולי – אופניה של המלכה דרסו בלא כוונה צפרדע שחצתה את הדרך. לאחותה של הצפרדע שלום; עתה מציף אושר רב את ממלכתו של המלט. סוף כל סוף מתעסקים שם בנושאים רציניים. בכל זאת, מדובר בצאצאי הויקינגים למי ששכח.

כל המהומה החלה לאחר שב-13 ביולי 2005 נחת ביל גרהם, שר ההגנה הקנדי, בטריטוריה הדנית והחליט על דעת עצמו להניף שם את הדגל הקנדי. דנמרק וקנדה חולקות ביניהן גבול ימי משותף לאורך אלפי ק"מ, עליו הסכימו בשנת 1973. בשנת 1984, השר הדני לענייני גרינלנד הניף באי את הדגל הדני לצד הטמנת בקבוק ברנדי והכתובת: ברוכים הבאים לדנמרק. קנדה מחתה על הצעד הדני וטענה שהאי נמסר לידיה בשנת 1867 מידי הבריטים. מנגד טענו הדנים שהאי שייך לויקינגים עוד לפני שהעם האנגלי בכלל היה קיים. שרי החוץ של קנדה, דנמרק והאוטונומיה של גרינלנד, יפגשו במהלך ספטמבר הקרוב כדי להכריע בגורלו של האי הארקטי הזעיר, אך בינתיים נשלחה ספינת מלחמה דנית כדי לכבוש את האי מידי מסיגי הגבול הקנדים. משום שהאי לא היה מיושב מעולם, כל שעליהם לעשות הוא להסיר את הדגל הקנדי, ולהמתין להתפתחויות. גם כך, לא יוכלו הקנדים להגיע אל האי זמן רב אחרי כן, כי אחד עשר חודשים בשנה הדרך הימית אליו קפואה.

האי הארקטי האנס נמצא כאלף ק"מ מן הקוטב הצפוני, מצפון-מערב לגרינלנד. למרות קרבתו לאי אלסמיר, מעולם לא ביקרו בו האסקימואים הקנדיים. הוא נתגלה לראשונה על ידי ציידים ויקינגים, אך דבר קיומו נשכח מן האירופאים במהלך הדורות, ונותר ידוע רק לאסקימואים מגרינלנד שהעניקו לו את השם Tartupaluk (כליה – בשל צורת האי). האי קרוי בימינו על שם האנס הנדריק (Hans Hendrik), אסקימואי מגרינלנד שבשנת 1854 ביקר באי ביחד עם ו'יליאם מורטון, עמיתו למשלחת אמריקנית בראשות אלישע קנט (Elisha Kent Kane). אולם, רק ב-29 באוגוסט 1871 צוין האי רשמית במפות, לאחר שביקרה בו משלחת אמריקנית בראשות צ'ארלס הול (Charles Francis Hall).

שטח האי כ-1.3 קמ"ר בלבד והוא מכוסה קרח כמעט כל ימות השנה. אין באי הסלעי כל מחצבים חיוניים, וגם דיג לא מתאפשר בסביבתו בשל הקיפאון העז. לאי הזה גם מעולם לא היתה חשיבות רבה. ברם, התחממות כדור הארץ (global warming) גורמת להפשרת חלקים נרחבים באוקיינוס הארקטי. לפתע פתאום, כל אי ארקטי נידח הופך לנקודה אסטרטגית חשובה. האי האנס עצמו חולש על מיצר קנדי, מעבר ים חשוב שבו נעות אוניות מלחמה, ספינות דיג, וכלי שיט התרים אחר שדות גז ונפט בחלק זה של העולם. מי שסבר שהאקלים המתחמם של כדור הארץ יעבור בשלום על האנושות, יכול להתכונן למלחמה הבאה.


מימין דנמרק – משמאל קנדה

תצלום לוויין של אזור המריבה

הדגל הדני מונף על האי האנס

הדגל הקנדי מונף על האנס

האי האנס בשיא הקיץ

האי האנס ביום חורף שליו

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: