הסודוקו של פישר

11/07/2005 ב- 17:52 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על הסודוקו של פישר

משהתפרץ שיגעון הסודוקו בארץ, מיהרו המתמטיקאים וחובבי המתמטיקה, להסביר לנו בשפתם הלא מובנת את כל התיאוריה המדעית שמאחורי המשחק, אך בעצם לא אמרו דבר. הם נעצרו בשלב מוקדם בגלל חוסר ידע כללי, וכול שאמרו הוא כי סודוקו הינו סוג של ריבוע לטיני. למרבה הגורל השליו, ריבועים לטיניים הם עניין של ביולוגים. למתמטיקאים אין יד ורגל בהם. אני עצמי אינני משחק בסודוקו. די לי בסודוקו של פישר.

לפני כעשר שנים, הזדמן לי לעשות תרגיל מילואים במסגרת אוגדת שריון. לאגד התחזוקה של האוגדה השתייכה פלוגת משטרה צבאית. בעוברי סמוך לחדר האוכל שלהם, פגשתי אדם שחור שיער ודק גזרה ששמו נשכח ממני. הוא סיפר לי שהוא עושה דוקטורט בסטטיסטיקה. שאלתי אותו על פישר, הוא לא ידע מיהו ומהו. אותו דוקטורנט הבין כמה דברים בסטטיסטיקה, אבל אני שאלתי עצמי, איך זה יכול להיות שלאחר שנות לימודים כה רבות, הוא עדיין אינו יודע מי זה פישר. למותר לציין, שאם ישנם פרופסורים למדעי החברה שקוראים זה עתה את דבריי, הרי שגם להם זו הפעם הראשונה לשמוע אודות פישר. משהו לקוי בהשכלה האקדמית של ימינו, אחרת אי אפשר להסביר כיצד כל המלומדים שהתראיינו לאמצעי התקשורת בעניין הסודוקו, לא הזכירו כלל את פישר.

רונלד פישר נחשב לבכיר הסטטיסטיקאים מאז ומעולם. הוא בעצם היה זה שהניח את היסודות לסטטיסטיקה המודרנית. בלעדיו אולי לא היתה קיימת. כפרופסור לגנטיקה באוניברסיטת קיימברידג', נזקק לכלים מדעיים כדי לחקור את האבולוציה של המינים, ואת חוקי התורשה שגילו באותם ימים. משום שלא היו כלים סטטיסטיים בזמנו, הרי שפיתח אותם בעצמו. בין היתר, היה הראשון להבהיר לעולם את עקרונות התכנון של הניסוי המדעי. אף אחד לא עשה זאת לפניו. הוא גם הראשון שהדגים שימוש בריבוע לטיני לצורכי מחקר. למעשה, ללא ריבוע לטיני, אי אפשר לערוך ניסוי מורכב בביולוגיה.

פישר היה אחד מגדולי חוקרי הטבע במאה ה-20. כל סטודנט למדעי החיים לומד את עיקרי עבודתו המגוונת. מרצים למתמטיקה פוסחים עליו כמובן. רובם לא יודעים מיהו. כסטודנט, קראתי רבים מהמאמרים שפישר פרסם בחייו, ורק משום שלא יכולתי להסכים עם דבריו, התפתחה אצלי חשיבה מקורית לגבי אותן בעיות שהוא עצמו טיפל בהן. אולי זו הסיבה שאינני נזקק למשחק הסודוקו. פישר כבר עושה לי סודוקו שנים רבות. ברבים מן המאמרים שאפרסם בשנה הקרובה יהיה קשר כלשהו לפישר. ככה זה כשלא מסכימים עם מישהו; מנסים להוכיח לו שטעה גם כשהוא כבר עמוק באדמה.

משום שלא מצאתי באינטרנט אף מאמר בעברית אודות ריבוע יווני-לטיני, אלא רק אודות ריבוע לטיני, מוכרח הייתי, למען חובבי המתמטיקה שביניכם, לחבר את ניחושו המוטעה של אוילר.

למתמטיקאים הבכירים שביניכם מומלץ לעיין בסודוקו קסם חלקי.

מילות מפתח: סודוקו, ריבוע לטיני

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: