האי שאכלו כוכבי הים

28/06/2005 ב- 11:04 | פורסם בסיפורים אקולוגיים | סגור לתגובות על האי שאכלו כוכבי הים

בכסות הצמחית של איי האלמוגים מצאו בני האדם מקום ראוי למגורים, ומבינתם נסתתרה הידיעה כי מתחת לרגליהם דברים מתרחשים. וכשאותם מתיישבים מפריעים לאיזון בטבע אף בלא יודעין, קמים עליהם כוחות המאיימים לכלות גם את בתיהם.


בימים לא רחוקים, נהוג היה באיי האוקיינוס ההודי ובמקומות אחרים, לאסוף קונכיות של חלזונות פי הכושי על מנת לסחור בהן. הקונכיות היו משמשות להכנת תכשיטים ולחפצי אומנות, והדרישה לאספקת כמויות רבות הלכה וגדלה במרוצת הזמן. והנה אירע כי באיי אלמוגים אחדים, חשו התושבים כי האי עליו הם שוכנים הולך ונעלם מדי שנה בשנה. בתחילה לא היתה ברורה הסיבה, ולפיכך הוזמנו ביולוגיים ימיים כדי לגלות הכיצד נעלמים האלמוגים. אלה מצאו אוכלוסיות עצומות של כוכבי ים, אשר ניזונו מן האלמוגים.

כוכב הים הקוצני (Acanthaster planci) נפוץ באוקיינוס ההודי. קוטרו מקצה זרוע אחת ועד לקצה הזרוע הנגדית הוא כ-50 ס"מ. מספר זרועותיו יכול להגיע עד 20. כל שטח גופו מכוסה דרבנות חדים העשויים מינרל גירני, ומכילים בתוכם רעלנים הגורמים לכאב עז. ביום הוא נח בצמוד לקירות המוצלים של שונית האלמוגים, ועם רדת החשכה זוחל הוא לשחר לטרף – לרוב אלה אלמוגים מהירי צמיחה כמו שיטית (Acropora) וגבשושן (Montipora), ובכך הוא מונע מהם להשתלט על שטחה של השונית, ומאפשר גם למיני אלמוגים אחרים להתבסס ולהתפשט. משגילה אותם, עולה הוא עליהם ומפשיל דרך פיו את קיבתו הגדולה הנפרשת וחובקת את הטרף. במשך השעות הבאות נאכלת הרקמה החיה של האלמוג, ונספגת לתוך קיבתו של כוכב הים הקוצני. לאחר מכן מוחזרת הקיבה אל תוך הגוף וכוכב הים עוזב את האלמוג, שממנו נותר רק שלד לבן ומבהיק.

באזורים אחדים של האוקיינוס ההודי, גרמה הופעה המונית של כוכב הים הקוצני להרס כללי של שוניות אלמוגים רבות. איי האלמוגים הם שוניות ביוגניות  השוכנות על קרקע של ים רדוד, והן צמחו ועלו עד פני המים הודות לבנייה ביולוגית הנעשית בעיקר על פני השטח ובמקומות מוארים, כי לאור נודעת חשיבות גדולה בתהליך קיבוע הסידן. צמחים ובעלי חיים, בהם גם האדם, מיישבים את פני האי, בעוד קירות האי מיושבים על ידי אלמוגים. אלמוגים מסוימים כמו הסוג שיחית (Pocillopora) או שיחן (Stylophora) מתגוננים מפני כוכב הים בעזרת סרטנים מסוג טרפזיה (Trapezia) המצויים בין ענפיהם. הסרטנים אשר נמצאים בקשרי מוטואליזם עם האלמוגים הללו מגרשים את כוכב הים הקוצני, אך כשמתרחשת התפוצצות אוכלוסין של כוכבי הים, אין בכוחם להועיל עוד.

משפחת פי-הכושי (Cypraeidae) כוללת מינים רבים החיים בימים ובאוקיינוסים. אלה חלזונות בעלי קונכיה צבעונית ומבהיקה, שהמפגש בין שפתותיה הוא בחריץ דק ומשונן. רוב המינים הם צמחוניים, הניזונים בדרך כלל מרקבובית, אך כמה מינים ידועים כטורפים מושבעים של כוכבי הים. בתרבויות עמי אפריקה ואוקיאניה הם משמשים סמלי פריון וגם מרכיב שכיח בקישוטים. כמו כן, שימשו הקונכיות בעבר הלא רחוק כתחליף למטבעות בין השבטים. כאשר החלו נעלמים אט אט החלזונות הטורפים, בשל איסוף הקונכיות הבלתי פוסק, נעלם למעשה האויב הביולוגי של כוכבי הים, ואוכלוסייתם החלה לגדול ללא הפרעה, עד כי לאיים עצמם נוצרה סכנה קיומית. משנתברר הדבר, חדלו תושבי איי האלמוגים לאסוף את קונכיות פי הכושי ולסחור בהן, ועתה הם מקווים כי שוניות האלמוגים תשתקמנה במהרה.

לקריאה נוספת:

Charles Birkeland & John Lucas – Acanthaster Planci: major management problem of coral reefs, 1990.

מילות מפתח: פי הכושי, כוכב ים, כוכבי ים, אי אלמוגים, שונית אלמוגים, אלמוג, אקולוגיה, איזון אקולוגי

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.