התגלית שזיכתה את מוכר המלפפונים החמוצים בפרס נובל

30/05/2005 ב- 16:13 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על התגלית שזיכתה את מוכר המלפפונים החמוצים בפרס נובל

אין שום יצירה ספרותית שהתגלגלה גלגולים כה משונים כמו "מסתרי העם" מאת אז'ן סי, עד שנהפכה למסמך האנטישמי הידוע מכולם. אפילו הוא, אבי הספרות הקלה, שניחן בדמיון עצום, וטווה קשרים כמעט בלתי אפשריים, בין הדמויות בספריו לבין האירועים המתרחשים בעלילה, לא היה מתאר לעצמו כי כתביו ישתלשלו לפרוטוקולים המזויפים של זקני ציון, ומהם לסדרת טלוויזיה יוקרתית שתשודר באיראן בשנת 2011.


השתלשלות כתביו של אז'ן סי לזיוף הפרוטוקולים של זקני ציון ועד הפקת סדרת טלוויזיה יוקרתית שתשודר באיראן בשנת 2011, היא אחד המאורעות המרתקים ביותר בהיסטוריה של הספרות ובספרות ההיסטוריה בכלל. אפילו הוא, אבי הספרות הקלה, שניחן בדמיון עצום, וטווה קשרים כמעט בלתי אפשריים, בין הדמויות בספריו לבין האירועים המתרחשים בעלילה, לא היה מתאר לעצמו מה יתגלגל בסופו של דבר, מן הרומנים בהמשכים שפרסם במהלך מאה ה-19. מאז פורסמו בלשון הרוסית, תורגמו הפרוטוקולים המזוייפים לשפות רבות, אבל אין ספק שהתרגום לפרסית הוא הנמכר מכולם.

מאז ההפיכה החומיניסטית שוקדים באיראן על עיבוד הספר לסדרת טלוויזיה יוקרתית, אך בכל פעם מתברר שדבר מה חסר בתסריט. לפני חודשים אחדים, בעת התעניינותי המחודשת באז'ן סי, הגיעה אליי ידיעה חדשותית ששוב נתקעה ההפקה האיראנית והפעם בשל שלגים כבדים. מיד נזכרתי בידיעה הומוריסטית שקראתי פעם, על כך שמדינת ישראל הזמינה דגלי כחול לבן במפעל טכסטיל אסייתי, אך נתברר שהמשלוח הועבר כולו למדינה אחרת מסיבה כלשהי, אולי לצרכים טקסיים. אז הוסיף הכותב את הנחתו שכנראה מדובר באיראן, משום שהשלטונות שם חששו שמחסור בדגלי ישראל, עלול להותיר חלילה את התושבים ללא אמצעי בעירה לקראת החורף המתקרב. אין לי מושג מה כתוב בתסריט האיראני, אך משום שאני מאמין שהדרך היחידה לנטרל את השפעתו המזיקה של המסמך האנטישמי הזה, היא רק על ידי כך שנהפוך אותו למגוחך, הרי הצעתי לאיראנים החביבים:

הגיבור הראשי בתוכנית האיראנית הוא חתן פרס נובל בפיזיולוגיה, שבמקריות יוצאת דופן, גם יהודי. מדען זה גילה לכאורה את דרך הרכבת הורמון מלאכותי המונע את אוטם שריר הלב.
בפרק הראשון נצפה בטקס הענקת פרס נובל בשבדיה ותמלט מבינתנו תכלית שידור זה.
בפרק השני נראה כיצד מטופלים חולי לב בתרופה חדשה ויקרה להחריד.
הפרק השלישי יבהיר לנו שיש בעולם כל מיני בריות שהולכות ברחוב, עובדות במשרד או ישנות בעמידה, ולפתע מתמוטטות ארצה ומתות.
בפרק הרביעי ניווכח שקיים דבר משותף אחד בין כל המתים הללו: הם השתמשו בתרופת הפלא היהודית.
בפרק החמישי והאחרון נשוב אל האירועים שקדמו לטקס הענקת פרס נובל אשר הוצג בפרק הראשון:
יהודיה יפהפיה נשלחת לפתות את מלך שבדיה. לאחר בילוי חשאי במיטה המלכותית מתעברת הסוכנת היהודיה וכעבור עשרה חודשים ממליטה נסיך ממזר עם זוג קרניים על ראשו.

יום לאחר קיום ברית המילה מגיע צוות של "המוסד" לסטוקהולם ומבקש להיפגש בדחיפות עם המלך השבדי. לאחר דחייה בת יממה מתקבלים הסוכנים לפגישה ביחידות עם הוד מלכותו. הם מציגים בפניו סרט קצר שבו הוא מככב כגיבור הראשי. הסרט קרוי "המלך העירום" ובו משתתפת צעירה יפהפיה לפני הריונה. אחרי כן מורשה המלך לצפות בלידה עצמה, ובכדי שלא יאבד את ההכרה בטרם עת, מיד מוצגת לו בדיקת הרקמות הקובעת את אבהותו.

כשמתעורר הוד רוממותו מעלפונו מוצגת בפניו הדרישה החד משמעית: פרס נובל או פרסום הפרשה שתוכל להביא להדחתו, ולבטח תגרום לכלימה רבה לרדת על סקנדינביה כולה.
"אתן לכם את סכום הפרס ובלבד שתמנעו את הפצת הפרשה" אמר המלך בקול חלוש.
"איננו מעוניינים בכסף, אלא בתואר הנלווה לפרס", השיבו הסוכנים בחיוך.
"הכיצד?" נזעק המלך, "הרי האקדמיה המלכותית היא אוטונומית לחלוטין לגבי החלטותיה, ואין לי כל השפעה על חבריה."
"אם כך, להתראות בקרוב מאד על מרקעי החדשות", אמרו והתכוננו לעזוב.
"בסדר", נכנע המלך, " אראה מה אוכל לעשות בנידון. עתה, מיהו המדען?"
"אבי מיימונסקי", ענה אחד מהם.
"ואיה מר מיימונסקי בשעות אלה? האוכל לראותו כעת?" תהה המלך.
"אבי נמצא בשוק מחנה יהודה בירושלים", השיב השני.
"ומתי יסיים את קניותיו וישלח אליי את עבודתו?" התעניין המלך.
"אבי לא קונה שם דבר. אם אתה אוהב מלפפונים חמוצים הוא לבטח ישלח לך את סחורתו, אלא שתצטרך לשלם עליה", הבהירו לו.
"ומדוע שאשלם לו, אלא אם במסגרת עבודתו הוא עוסק במכירתם?!" ביקש המלך להבין.
"הנך קל תפישה, הוד רוממותו", צחקו השניים.
"אם כך, מוכשרים אתם היהודים, שאפילו מוכר מלפפונים חמוצים הוא בעל תגלית מדעית, או מפתחה של המצאה חשובה." התענג המלך על פקחותם של בני העם הנבחר.
"צר לנו, אדוני המלך. הדבר היחידי שגילה אבי מיימונסקי בחייו הוא שאם שופכים את המים של החמוצים על הארץ, אזי כעבור שעתיים הם נעלמים משם, אך עדיין לא נהירה לו הסיבה לכך."
"ועל כך אתם מצפים שיוענק לו הפרס", זעם המלך.
"לא ולא, כבוד המלך, אלא על פיתוח הורמון מלאכותי." השיבו לו.
"ומי המציא אותו, אם אפשר לדעת?" התעניין המלך הנבוך.
"את זאת כבר לא נוכל לספר לך. כל תפקידך לוודא שאבי מיימונסקי יקבל את הפרס על המצאה זו."

שני הסוכנים עוזבים את הארמון, ואז מתמקדת המצלמה בגן נאה ובו פסלים לרוב. אחרי כן שבים המראות של האנשים הנופלים ומתים. אז חושפת הטלוויזיה האיראנית שהיהודים מפיצים את התרופה כדי לקטול את כל המוסלמים והנוצרים, אך הם לא מסתפקים בזאת, אלא מוכרים אותה במחיר עתק, כדי לרושש את כספו של הציבור וכדי לעשוק את עמי העולם.

אשמח לקבל תמלוגים מרשות השידור האיראנית עבור קרן הנלחמת באנטישמיות.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.