מיכל החיים הנצחיים

18/05/2005 ב- 19:12 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על מיכל החיים הנצחיים

חשבו על מיכל סגור שבו מתקיימת אוכלוסיה ללא הפרעה של הסביבה. שני הדברים היחידים שהיא מושפעת מהם: כמות האור וחום הסביבה. האם אפשר ליצור מערכת טבעית פשוטה לכאורה, שתאפשר למדענים לחקור קשרי גומלין בקלות רבה?


חשבו על מיכל סגור שבו מתקיימת אוכלוסיה ללא הפרעה של הסביבה. שני הדברים היחידים שהיא מושפעת מהם: כמות האור וחום הסביבה. ראשית, יש לאכלס את המיכל ביצרן, נאמר אצות חוטיות ירוקות. בשום פנים ואופן, אסור שהמים יהיו ירוקים, אחרת לא יחדור עוד אור, ולכן נקפיד בבחירת האצה. האצות זקוקות למים ולמינרלים. לשם כך יש למלא את המיכל במים מתוקים. כדי לשלוט בכמות האצות, נזדקק לצרכן שניזון עליהן, אחרת יצטברו בכל פינה, יאזל חומר התזונה, והן לא תוכלנה להתקיים עוד.

שבלול מים יאכל מן האצות. מהפרשותיו ייווצר חומר תזונה עבור האצה. כדי שלא יתרבו השבלולים עד בלי די, ויזללו את כל האצות, צריך טפיל מסוים, אך לא כזה המתפשט במהרה ומסוגל לחסל  אוכלוסיה שלמה. אפשר גם טורף, אולי מין של דג. אז יש ליצור עבור השבלולים מקומות מסתור מפני הדגים. עדיף דגים שניזונים גם מדגיגיהם ובמיוחד מביצי השבלולים. גם לדגיגים יש לספק מזון. דפניה שתקיים על השיירים האורגניים היא אפשרות מועדפת. צריך גם מפרקים כגון חיידקים.

אפשר לאכלס את המיכל בסרטנים טריטוריאליים. כל אחד יתפוס לו חלקה ויאכל מן השבלולים העודפים. הסרטנים אינם מסוגלים לטפס על דפנות המיכל, וכך יוכלו כמה שבלולים להיוותר מחוץ לסכנה. שבלולים שיגיעו לאכול את הפרשות הסרטנים, ייטרפו על ידם במידה שאלה רעבים. מכל מקום, עדיפים סרטנים שיכולים לצום תקופה ארוכה. נזדקק למיכל בצורת מלבן ולא בצורת ריבוע, כי הסרטנים נוטים להתרכז ליד הדפנות. אם זהו מיכל מלבני, לא יוכלו השבלולים להתאסף על הדופן התחתונה של המיכל.

המיכל יהא מזכוכית ועליו להיות אטום כולו. חלקו העליון יכיל אוויר וישמש כמאגר לחמצן הנפלט מתוך המים ומומס בהם שוב. גישה לאוויר אטמוספרי משמעותה יצורים אחרים הנופלים למים, ולכן יש למנעה. ההחלטה היכן למקם את המיכל, והאם לאפשר לקרני האור ליפול על כל דופנותיו, תתבסס על דרישות היצורים החיים. אור רב מדי יגרום להתפוצצות אוכלוסין של אצות, למחסור בחמצן בלילות, ואולי אף לשינויים מסוכנים בדרגת החומציות של המים. לתמורות מפליגות בחום המים יש השפעה שלילית על מיני יצורים.

גובה הדפנות יתבסס על דרישות המרחב של השבלולים. כדי שיתרבו ללא הפרעה, זקוקים הם למקום אליו לא יוכלו להגיע הסרטנים. גם האצות זקוקות לשטח פנים רחב, כדי שיוכלו להוות בסיס איתן למארג המזון שמתקיים במיכל. בקרקעית יוכלו להתפתח האצות ללא הפרעת השבלולים בגלל נוכחות הסרטנים. צריך לבדוק את התפתחות האצות לפי כמות האור והטמפרטורה, ומהי כמות חומר ההזנה ההתחלתית שיש לספק עד שמושגת יציבות. חומרי ההזנה אפשר שיופצו בשלבים מתוך גבישים מתפרקים. יש גם לבדוק כושר גידול של השבלול לפי תלות בטמפרטורה ותזונה של אצות. אצל הסרטנים יש לבדוק את כושר הרבייה גם כן.

צריך גם שמישהו ירים את הכפפה.

מילות מפתח: ניסוי מדעי, אקולוגיה

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.